1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. AB Raporu: Devlet Kripto Paraları İstikrarlı Bir Finansal Sistem Yaratabilir

AB Raporu: Devlet Kripto Paraları İstikrarlı Bir Finansal Sistem Yaratabilir

eu-crypto-map

Yayınlanan AB raporunda, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) yıkıcı yetenekleri nedeniyle daha istikrarlı bir finansal sisteme doğru yol açabileceği sonucuna varıldı.

 

Rapor, geride kalmış ülkelerin kripto para kullanma fırsatlarını da kabul ediyor, ancak kripto piyasasındaki volatilite risklerini de vurguluyor.

 

AB Raporu Riskleri Analiz Etti

 

ECON komitesinin talep ettiği oldukça kesin ve derinlemesine analizlerin bulunduğu raporda, AB kripto para ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) risk ve faydalarının detaylı bir analizini yapıyor.

 

CBDC’lerin mevcut bankacılık sisteminin fraksiyonel rezerv karakterinde iyileştirmeler yapılmasını gerektirdiğini ve bu da nihayetinde daha istikrarlı bir mali sistemin önünü açabileceğini söyleyerek sona eriyor. Ancak, rapor çeşitli risklerin olduğunu da kabul etmektedir.

 

AB raporu risk bakımından daha çok kripto piyasalarındaki volatilite konusunu gündeme getiriyor, ancak bu volatil durumun ticaret çiftlerinde yapılacak artışla azalabileceğini ve bireylerin sadece HODLing(elinde tutmak) yerine Bitcoin kullanmaya başladıklarında bu durumun değişeceğini belirtiyor.

 

Rapor şöyle bahsediyor:

 

Fiat-kripto ticaret çiftlerinin sayısı giderek artıyor. Bu, bireysel kripto para taleplerinin doğal bir şekilde ayrılmasına yol açabilir ve bu da Bitcoin oynaklığının azalmasına ve kripto para değerlerinin birbirinden etkilenmesini azaltır.

 

Rapor öte yandan, fiat-kripto ticareti çiftlerinin istikrarsız bir finansal sisteme yol açabileceği ihtimalini de öne sürüyor. Kripto piyasasındaki volatilite kombinasyonunun ve fiat piyasasındaki bağlantıların artmasının ‘tüm ilgili aktörler için büyük risklere’ yol açabileceğini iddia ediyor.

 

Vatandaşlara Yardım İçin Bitcoin Kullanıldı

 

Makale, Çin ve Venezüella halklarına yardım etmek için kripto paraların kullanıldığı iki önemli meseleyi gündeme getiriyor. Çin’de, hükümetin katı sermaye kontrollerinden kaçınmak için kullanıldığını, ancak Çin’in kripto para birimleri üzerindeki baskısı başladığı için bu tehdit altında olduğunu belirtti.

 

AB raporu şöyle devam ediyor:

 

Nüfusun geleneksel para sisteminin işlevsizliğinden muzdarip olduğu Venezuela’da, kripto para birimleri bakkaliye ya da tıbbi faturalar gibi basit ödemelerin yapılmasına yardımcı oluyor. Hükümet hatta bir adım daha ileri gitti ve ABD’nin yaptırımlarını ele geçirme girişimi için kendi egemen sanal parasını (“Petro”) başlattı. Ancak, bu para biriminin değerini petrol varilleriyle ilişkilendirmek için önerilen mekanizma oldukça sorgulanabilir.

 

Bu rapor, bir çok Whitepaper için mevcut olan ciddi bilgi eksikliğini ve geçerli posta adreslerinin bile bulunmadığını eleştirmektedir. Yönetmeliklerin bilgi eksikliğinden ve ICO’lara hangi yasaların uygulanabileceğinden bahsediyor. Bununla birlikte, aynı zamanda Avrupa makamlarına farklı türde ICO’lara uygulanacak yasaları ve düzenlemeleri netleştirmesi için çağrıda bulunuyor.

 

Kanyak: Newsbtc

Yorum Yap

Yorum Yap