1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC Bitcoin ve Ethereum’un Menkul Kıymet Olmadığını Düşünüyor!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC Bitcoin ve Ethereum’un Menkul Kıymet Olmadığını Düşünüyor!

featured

Bitcoin ve Ether menkul kıymet midir? Sonunda, kriptodaki en büyük sorulardan ve tartışmalardan biri resmi olarak SEC tarafından cevaplandı.

 

Yahoo Finance’in All Market Zirvesi’nde yapılan açıklamada, ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Kurumsal Finansman Direktörü William Hinman, komisyonun Ether veya Bitcoini menkul kıymet olarak sınıflandırmayacağını açıkladı.

 

Komisyonun politikası, SEC Başkanı Jay Clayton’ın son zamanlarda bitcoin hakkında söyledikleriyle paralel: kripto para birimleri menkul kıymetler değildir ve bu tanım, Bitcoini için değişmeyecektir. Clayton, dijital paraların menkul kıymetler olduğunu, ancak kripto para birimlerinin olmadığını söyledi. Hinman’ın duyurusu SEC’in resmi pozisyonunu belirler nitelikte: isim önemli değil, ancak satıldığı, vaat edildiği ve alındığı yol önemli bir belirleyici faktördür.

 

Hinman, SEC’in kripto para birimini ve dijital varlık kurallarını değiştirmeyeceğini, daha ziyade bunları uygulayacağını söyledi. Önceden, Bitcoin ve Ether, SEC ile kayıt yaptırmayı gerektiren menkul kıymetler (bir şirketin hisseleri gibi) olarak sunulabilirdi, ancak altın ve petrol gibi benzer davranışlar sergilediklerine ve davrandıklarına dair bir sonuç ortaya çıktı ve değerlendirme buna göre yapıldı.

 

Hinman, SEC’in düşüncesinde “formun madde için göz ardı edildiğini” ve ekonomik gerçeklerin, bir şeyin nasıl etiketlendiğinden daha önemli olduğunu söyledi.

 

Bir kripto para ağı merkezi değilse ve alıcılar artık üçüncü bir taraftan yönetimsel bir beklentiye sahip değilse, o para bir menkul kıymet değildir, diye ekledi.

 

Hinman, benzer şekilde, bir yatırım fırsatının “coin” ya da “token” olarak etiketlenmesinin bir menkul kıymet unsuru oluşturmadığını da ekledi.

 

Emtia ve Vadeli İşlemler Ticareti Komisyonu (CFTC) yetkilileri uzun zamandır SEC’i Ether üzerindeki yerini açıklığa kavuşturmaya çağırmışlardı ve iki ajans da paraların nasıl sunulduğunu tartışıyorlardı. CFTC, geçtiğimiz yıl üç borsada işlem görmesine izin vermişti.

 

SEC’nin Ether ya da Bitcoin menkul kıymetler olarak nitelemesi durumunda, kripto-para piyasaları, düzenlemelerin borsa, mülkiyet ve piyasalara nasıl uygulanacağı konusundaki belirsizliği kaldırmaya itmesi, bunun da müthiş bir alım çılgınlığına yol açması beklenebilirdi.

 

Kaynak: Yahoo Finance

Yorum Yap

Yorum Yap