1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Adblock Plus Gerçekdışı Haberleri Blokzincir İle Tespit Edecek

Adblock Plus Gerçekdışı Haberleri Blokzincir İle Tespit Edecek

featured

Adblock Plus geliştiricisi eyeo GmbH, tarayıcı uzantısında blockchain teknolojisini kullanacak: Trusted News

 

Trusted News beta sürümünde kullanıma sunuldu ve şu ana kadar yalnızca Chrome için kullanılabiliyor. Projenin web sitesi, güvenilir kaynak ve hikayeleri işaretlerken, tarayıcı eklenti etiketlerinin sahte haber olup olmadığını belirtiyor. Tarayıcıya eklendiğinde, uzantı “güvenilir”, “bilinmeyen”, “tıklama kazanma” etiketlerini içeren bir haber kaynağının kısa bir açıklamasını içeren küçük bir pencere gösteriyor.

 

 

Puanlar, PolitiFact, Snopes, Wikipedia ve Zimdars‘ın Listesi gibi farklı kaynaklardan derlenen verilere dayanmaktadır. Uzantı, projenin veritabanını korumak için bir dolandırıcılık önleme URL’si kaydı kullanan MetaCert protokolüyle birlikte çalışıyor. Veri tabanı sonunda Ethereum blockchain’e taşınacaktır. Şirket ayrıca ödülleri izlemek ve verileri manipüle eden veya bozan kötü oyuncuların riskini önlemek için MetaCert belirteçleri çıkarmayı planlıyor.

 

Şirketin ekosistem yönetmeni Ben Williams, TechCrunch’a verdiği demeçte, Trusted News’in, kullanıcıların belirli derecelendirmelerle ilgili geri bildirim sağlamaları, hatta belirli bir sınıflandırmaya katılmamaları durumunda bile tartışmaya açabilecekleri bir seçenek içereceğini belirtti. Ekledi:

 

Onlar, ‘bu sitenin önyargılı olarak listelenmesi gerektiğini düşünmüyorum’ diyebilirler. Ürünü daha iyi hale getirmek için bu geri bildirimleri kullanacağız. Ve sonra bir sonraki adım, herhangi bir sunucudan ve herhangi bir üçüncü şahıstan ayrıştırmak ve onu doğrudan blockchain’e vermek. Bu geribildirimin kendi içinde yaşayabileceği ve böylece iyi geri bildirimlerin kullanıcılar arasında ödüllendirilip ödüllendirilebileceği şekilde

 

Williams, projenin sadece test aşamalarında olduğunu ve ürünün yararlı bir şey olup olmadığını belirlemek için çalıştıklarını vurguladı. Ayrıca, bazı web sitelerinin derecelendirmeleri atlayabileceği bir “beyaz liste” olmayacağını da belirtti.

 

Kaynak: CoinTelegraph

Yorum Yap

Yorum Yap