1. Ana Sayfa
  2. Analiz
  3. [Analiz] Bitcoin’de boğaya $8400 engeli
Trendlerdeki Yazı

[Analiz] Bitcoin’de boğaya $8400 engeli

[Analiz] Bitcoin $9350 ve $8800 seviyelerinde olduğu gibi $8400'de de müthiş bir satış baskısı altında.

featured

Dünkü analizimizde https://kriptouzman.com/btcusd-8800-direnci-consensusa-ragmen-kirilamadi-peki-8100-destegi-tutacak-mi/ 8800 ve 8100 seviyelerinin önemini anlattık ve fiyatın orta vadede içinde bulunduğu düşen takoz formasyonunda hangi noktada olduğunu izah etmeye çalıştık.

Uzun Vade:

BTC, uzun vadede boğa hareketini devam ettirebilmesi için fibonacci hesaplamaları çerçevesinde “tırmık” (pitchfork) olarak adlandırılan bir kanalın içinde kalması gerek. Gelin hep birlikte dünkü duruma bakalım:

 

Bu kanala “boğa kanalı” diyelim. BTC, Nisan ayındaki düşüşlerde bu kanal içindeki hareketini korumayı başardı. Bu kanal sınırı her test edildiğinde güçlü bir yükseliş yakalandı. Alt zaman diliminde “zoomlayarak” duruma bakalım:

 

 

Mevcut durumun boğalar için sıkıntısını üstteki chartımızdan görebiliyorsunuz. Tekrar boğa kanalına girmememiz durumunda, alçalan üçgen/flama sonucunda 7000’lere gerilememiz an meselesi.

Orta Vade:

 

Düşen takoz formasyonunda, dün de izah ettiğimiz üzere üst kanalın yeniden test edilebilmesi için güçlü hacimle yükselişe ihtiyaç var. Ancak fiyat 8400’leri aşamıyor.

Kısa Vade:

 

Yukarıda izah ettiğimiz “büyük resim” çerçevesinde dün akşam saatlik chartta BTC bir atılım şansı yakaladı. Çift dip formasyonu sonrasında 8400 civarında “ense” çizgisini kırması durumunda yükselişe geçebilirdi. Ancak chartımızda göreceğiniz üzere 8400 seviyesinde çok ciddi bir satış baskısı var ve fiyat çift dip sonrası istediği yükselişi yakalayamadı ve formasyon çift tepeye dönüştü.

 

Değerlendirme:

 

BTC’nin 8400 seviyesindeki satış baskısını güçlü bir hacimle gelecek alımlarla aşması ve tekrar 8800 seviyesine test edecek duruma gelmesi gerekiyor. Aksi halde 9350 ve 8800’de önceden öngördüğümüz üzere tekrar tekrar yapılan başarısız tavan kırma testleri sonrası fiyat bu sefer de 8350 seviyelerinden 7000’lere gerileyecektir.

Gözümüz 8400 ve 8800 dirençlerinde ve 8100 desteğinde.

Gün içi analizlerime ve güncellemelerime twitter’de @kriptoanalitik hesabını takip ederek ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap