1. Ana Sayfa
  2. Son Dakika
  3. [Analiz] Orta Vade Bitcoin Senaryoları
Trendlerdeki Yazı

[Analiz] Orta Vade Bitcoin Senaryoları

20180601_001212

Yeni bir hafta ve yeni bir ay başlangıcında orta vadeye ilişkin teknik ve temel anlamda görüşlerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Haftalık İchimoku Analizi:

Ichimoku analizinde (sarı) Tenkan-Sen’in, (mavi) Kijun-Sen üzerinde olması, yükseliş göstergesidir. Bu çizgilerin yeşil Kumo bulutu üzerinde olması, sinyali güçlendirir.

2016 yılından beridir haftalık BTCUSD chartında yukarıda olan Tenkan-Sen,bu haftalık mumumuzda ilk defa Kijun-Sen’i aşağıya doğru kırdı. Bu, düşüş sinyalidir.

BTC’nin bu ay içinde 12,000 seviyelerini aşamaması durumunda, Kumo bulutunu test etmesi gerekecek. Bunun olması için tam 4 haftamız var. Fiyatın (ve yukarıda ifade edilen çizgilerin) ip-ince kumo bulutunun altına düşmesi, boğalar için aylar sürebilecek bir kabus senaryosu anlamına gelebilir.

Daha önce paylaştığımız “ayın 6. gününde trend dönüşümü” teorisi çerçevesinde bu, önümüzdeki 4 haftalık mumlarda göreceli yükseliş, Kumo bulutunun aşılamaması durumundada bir sonraki aylık döngüde düşüşe geçileceği yaklaşımı ile uyumlu bir senaryodur.

Günlük İchimoku Analizi:

Günlük chartımızda son bir haftalık yükselişe rağmen hala düşüş senaryosu geçerli. Kumo bulutunun fiyatı yukarı çeken düz tavanı da yarın bitiyor. Fiyatın tenkan-sen (sarı) dönerek aşağı seyir etmesi muhtemeldir. Ichimoku analizine göre bullish bir senaryodan bahsedebilmemiz için aşılması gereken dirençler (geçmiş haftalarda sıkça bahsettiğimiz) 7800 ve 8200 noktalarındadır.

Günlük chartımızda ayrıca fiyat yeni yükselen tepeler yaparken osilatörümüzde düşen tepeler oluşması, düşüşe işaret eden bir göstergedir.

Şubat ayında yaşanan keskin düşüş, BTC’nin zirve yaptıktan sonra market maker dediğimiz büyük yatırımcıların BTC’yi ellerinden çıkarıp kar yapma hamlesinin ilk adımıydı.

Market Maker, daha elinde bolca miktarda olan BTC’den ciddi bir miktar satarak fiyatta ciddi bir düşüşe sebep oldu.

Ancak bir sonraki aşamalarda Market Maker’in elinde kalan BTC’yi kademeli olarak (daha az miktarlarda) çıkarması sonucunda, yukarıdaki chartımızda göreceğiniz mor – sarı – açık mavi noktalarda, geçmişe kıyasla daha yumuşak ve zamana yayılmış bir geçişlere şahit olursunuz.

Stochastic osilatöründe de daha az keskin hareketlerin teyidini görebilirsiniz.

Orta Vade Olasılıklar:

Teknik analiz yapan kişilerden, “sizce 3 ay sonra BTC sizce nerede olur?” sorusuna yanıt vermesi beklenir. Bu beklenti, gerçekçi bir beklenti değildir çünkü analiz, günün/dönemin şartlarına göre fiyatın gidişatında “en az direnç olacak” alanları belirler. Yani, soruyu soran kişilerin duymak istemedikleri “fiyat şu yöne de gidebilir, şu yöne de,” yanıtı kaçınılmazdır.

Yukarıdaki chartımızda, zirveden sonraki düşüş içerisinde bir simetrik üçgen bulunuyor. Bu üçgen, “%74 ihtimalle, başladığı yönde devam eder,” yani bu bakış açısı ile %74 ihtimal üçgenin sonunda kırmızı ile işaretli düşüş söz konusudur.

Ancak farklı bir perspektifle üçgeni, 2017 sonundaki yükselişten itibaren çizmeniz durumunda, o zaman da %74 ihtimalle üçgenin sonunda yeşil ile işaretli yükseliş söz konusu olur.

Kısaca anlatmak istediğim, bu tür simetrik üçgen senaryolarında üçgenden çıkış gerçekleşene kadar yönünü kestirmenin mümkün olmayacağıdır.

Değerlendirme: 

Senaryo 1:

Şubat ayından beridir hacimdeki düşüş, Market Maker’in zirve fiyattan bu yana yaptığı satışlarda artık elinde satacak BTC (supply) miktarının azaldığına işaret etmektedir. Borsalarda dönen BTC’nin %80-90’ının bu kişilerin elinde olduğu göz önünde bulundurulduğunda, arzın çok azalması sonucunda “düşen hacim – yükselen fiyat” ters ilişkisi ortaya çıkar.

Bu çerçevede BTC Haziran ayı içerisinde önümüzdeki haftalarda yakalayacağı ciddi ivme ile önce 8200 seviyesini, ardından da 9000’leri aşarak tekrar 11.6k seviyesine yönelecektir. Bu senaryoda haftalık ichimoku chartında yeşil bulut üzerinde kalınması da mümkün olacaktır. Mevcut üçgen içerisinde artık çıkışın beklendiği beyaz bölgede ilk olarak tavanın test edilmesi beklentisi + “ayın 6sında trend değişimi” teorisi, bu ihtimalin ilk denenecek ihtimal olduğuna işaret etmektedir.

Senaryo 2:

Yukarıda ifade edilen Haziran ayı yükseliş senaryosu sonucunda, 8900 seviyelerindeki “üçgen üst duvarı” kırılması mümkün olmazsa, fiyat o zaman bir sonraki deneme olan üçgen alt duvar desteğini deneyecektir. Haftalık chartta ichimoku bulutunda bulut altına geçiş, ciddi bir düşüş işareti olacaktır. O noktada 7500’lerde olacak üçgen alt sınırının delinmesi, fiyatın 6000’lere düşmesi anlamına gelecektir. Bu senaryo da bize, Market Maker’in, 1. senaryoda ifade edilen şekilde “arz bitti, elindeki herşeyi sattı, alttan topladı, artık yükseliş başlar,” senaryosu yerine “Market Maker fiyatı aşağılara çekip oralardan toplamaya birkaç ay daha devam edecek” senaryosunun uygulamaya konduğunu gösterecek.

Nelere Dikkat Edelim?

Fiyatın toplama / akümülasyon devresinin sonuna gelinip tekrar yükseliş aşamasına geçilmeden önce en büyük habercimiz hacim olacaktır. BTC’nin Şubat ayında 6000’lerden 11000’lere çıkmasının ateşleyicisi olan o muhteşem yeşil hacim mumuna benzer bir hacmi görmememiz durumunda, enerjisini kaybeden bir tenis topu gibi fiyat desteğini kaybederek aşağı düşecektir.

Dolayısıyla gözümüz şu anda fiyat hareketinin artışından çok, bize Market Maker’in niyetinin ne olduğuna işaret edecek hacim artışında olacak.

Boğalar İçin Kritik Değerler: 7800, 8200, 8900 (bir sonraki üçgen üst)

Ayılar İçin Kritik Değerler: 7500 (yukarı direnç testinden sonraki üçgen alt) , 7200, 7000 (mevcut üçgen alt)

Yorum Yap

Yorum Yap