1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Avrupa Birliği (AB) Kripto Para Yönetmenliğini Onaylıyor

Avrupa Birliği (AB) Kripto Para Yönetmenliğini Onaylıyor

Avrupa Parlamentosu kripto sektöründe daha sıkı düzenlemeler lehine oy kullandı. Kripto değişim ve cüzdan sağlayıcıları, kimlik doğrulama dahil olmak üzere müşteri durum tespiti prosedürlerini tanıtmak zorundadır.

featured

Avrupa Parlamentosu kripto sektöründe daha sıkı düzenlemeler lehine oy kullandı. Kripto değişim ve cüzdan sağlayıcıları, kimlik doğrulama dahil olmak üzere müşteri durum tespiti prosedürlerini tanıtmak zorundadır. Platformlar, hizmetlerini sunabilmek için kayıt başvurusunda bulunacaklardır. Yeni tedbirler, AB Kara Para Aklamayı Önleme Direktifinin son güncellemesi ile geldi.

Yakın Yönetmelik” kapsamında;

Avrupa Parlamentosu üyeleri, Perşembe günü kripto paralarını “daha ​​yakın yönetmelik” kapsamında toplamak için Aralık ayında Avrupa Konseyi ile bir anlaşmaya vardılar. Parlamentonun basın servisi, karar 574 oy, 13 oy ve 60 çekimser olmak üzere geldi. Anlaşma, AB Kara Para Aklamayı Önleme Direktifinin beşinci ve son güncellemesini temsil ediyor.

 

Değişiklikler “sanal paralarla bağlantılı riskleri” ele almayı amaçlamaktadır. Onlarla ilişkili anonimliği sona erdirmek için, cryptocurrency ticaret platformları ve koruyucu cüzdan sağlayıcıları, kimlik doğrulama prosedürleri de dahil olmak üzere müşteri durum tespiti kontrollerini sunmakla yükümlü olacaktır. Gelecekte, bu işletmeler düzenlenmiş döviz ve ödeme hizmetleri sunmak için kayıt başvurusunda bulunacaklar.

 

Değişiklikler, ödeme kartı veren kuruluşların sağladığı gizli bilgileri de hedefler. MEP’ler, ön ödemeli ve sanal kart sahiplerini tanımlamak için eşiğin indirilmesini onayladılar – mevcut olan 250 € ile 150 € arasında. Bu, saklama dışı ödeme hizmetlerinin bir parçası olarak fiat dönüşümüne kripto teklif eden şirketleri etkileyecektir.

Avrupalı ​​yetkililer, 2015 ve 2016 yılındaki Paris ve Brüksel’deki terör saldırılarının yanı sıra Panama Kağıtları sızıntılarına karşı alınan tedbirleri kısmen karşıladıklarını iddia ediyorlar . Değişiklikler hakkında eş-raportör olan Krišjānis Kariņš, “Suçlular yasadışı gelirlerini artırma ya da terörizmi finanse etmek için anonimlik kullanmaktadır” dedi. Onun deyimiyle, yeni mevzuat “vatandaşlarımıza yönelik tehditleri ele alacak… sanal paraları ve anonim ön ödemeli kartları düzenleyen kuralları sıkılaştırarak.”

 

Meslektaşı Judith Sargentini “hastanelerimizi, okullarımızı ve altyapımızı finanse etmek için para aklamak, terörizmi finanse etmek ve vergi kaçakçılığına milyarlarca avro kaybediyoruz” dedi. “Müşterilerimizin özen göstermesi için mali kurumların görevlerini genişleterek daha sert önlemler alıyoruz. Bu, şirketlerin arkasına saklananlara güvenir ve finans sistemlerimizi temiz tutmalıdır ”dedi

Yorum Yap

Yorum Yap