İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Avrupa Parlamentosu: “Kripto Paralar Fiat Paraya Alternatif Olarak Kullanılabilir”

Avrupa Parlamentosu: “Kripto Paralar Fiat Paraya Alternatif Olarak Kullanılabilir”

featured

Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesinden yapılan yeni bir analiz, kripto para birimlerinin fiat paraya alternatif olarak kullanılabileceğini ileri sürdü.

 

Açıklama, kriptonun nasıl çalıştığını ve küresel ekonomi üzerindeki etkisinin ne olduğunu tanımlayan kapsamlı bir incelemenin bir parçasıdır.

 

Gelin bazı önemli noktalara göz atalım:

 

Kriptolar, Paraya Alternatif Olarak Kullanılabilir

 

“Sanal para birimleri” veya “kripto para birimleri” olarak da bilinen kripto paralar, bazı durumlarda bir banka olarak kullanılabilen, kredi kuruluşu veya e-para kuruluşu tarafından düzenlenmemiş bir değerin dijital temsili olarak fiat paraya alternatif olarak tanımlanabilir.

 

Değerleri, arz-talep ile belirlenir, diğer mallar veya ülke para birimleri için potansiyel al-satlara dayanır ve herhangi bir parasal otorite tarafından desteklenmez. Arz (yeni birimlerin yaratılması) genellikle değeri korumak için kıtlık yaratmaya yardımcı olan bilgisayar algoritmaları tarafından yönetilir. Çeşitli dijital para birimlerinin ortak özelliği, değer değişimlerini yönetmek için DLT’lerin kullanılmasıdır. Dijital para birimleri yönetimi, kripto para birimi ödemeleri, kripto para birimli cüzdanlar, kripto para birimleri için takas ve ticaret çözümleri (cryptocurrency brokerage) ve madencilik gibi hizmetleri kapsamaktadır.

 

Kriptolar Yıkıcı ve Yenilikçi

 

Finansal sektörde önemli bir etkiye sahip olan diğer yenilikler, blockchain teknolojisi gibi P2P teknolojileri ile merkezi olmayan bir şekilde işleyen ve herhangi bir merkezi banka veya kurumun katılımı veya denetimi olmayan dijital para birimleri olan Bitcoin gibi yeni kripto para birimleridir. Bu kripto para birimleri, para politikası ve finansal istikrar dahil olmak üzere tüm sektör için bir aksama kaynağı olan teknolojik ve operasyonel paradigmalar sunmaktadır.

 

Bütün bu yıkıcı ve yenilikçi uygulamalar arasında yeni ve gelişmekte olan teknolojilerden faydalanılıyor. Bunların arasında, Yapay Zeka, bulut bilişim, biyometri, dijital kimlik, blokzincir, siber güvenlik, RegTech, nesnelerin interneti (IoT), artırılmış gerçeklik vb. sayabiliriz.

 

Merkez Bankaları Kendi Dijital Para Birimlerini Yaratabilir

 

Merkez bankaları tarafından bile bankalar tarafından desteklenen izinli kripto paranın oluşması, kripto-para piyasasında mevcut rekabet seviyesini yeniden şekillendirecek ve rakip sayısını artıracaktır. Kripto-para piyasasında rekabet sorunlarını ele almak için geleneksel rekabet politikasının potansiyel bir yetersizliği bulunabilir ve bu da bir kamu bankası dijital para birimi yoluyla doğrudan kamu katılımını bir çare olarak gösterir.

Yorum Yap

Yorum Yap