1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Avustralya Hükumeti Blockchain Araştırmalarına 500.000 Dolar’ın Üzerinde Bütçe Ayırdı

Avustralya Hükumeti Blockchain Araştırmalarına 500.000 Dolar’ın Üzerinde Bütçe Ayırdı

featured

Avustralya hükumeti ( Dijital Dönüşüm Bürosu’na) hizmetlerde kullanılmak üzere blockchain uygulamalarını araştırması ve geliştirilmesi amacıyla için 700.000 Avustralya Doları (521.000 Amerikan Doları ) bütçe ayırdı.

2015 yılında Avustralyada kurulan büronun asıl görevi devlette hizmet birimlerinin “dijital değişimlere ayak uydurması”nı sağlama olarak bildirilen açıklamada ajansın 2018-2019 yılı bütçesinin bir parçası olarak önümüzdeki yıllarda kullanılmak üzere fon ayırdı.

Bütçe’de yer alan açıklamalar şu şekilde:

” 2018-19 yılı içerisinde Dijital Dönüşüm Bürosuna Hükümet tarafından blockchain teknolojilerini araştırması ve kullanılacak olanların en uygun olanları önermesi için 0.7 milyon dolar aktaracak.”

Avustralya hükumetinin blockchain araştırması için çalışmaların yapılmasını istediği ilk örnek değil daha önceki yıllarda devletin en büyük araştırma kurumu hükümete bu teknoloji hakkında muhtemel risklerin ve olası kullanım alanlarının yer aldığı bir rapor sunmuştu. Hükumet bunun ardından kendi Dijital Ekonomi girişimi için bir konsültasyon raporu yayınlamıştı.

Buna benzer olan başka bir girişim daha 2017 yılında gerçekleşti. Hükumet bir blockchain temelli akıllı kamu hizmetleri pilot projesini hayata geçirmek için 8 milyon Avustralya Doları (5.9 milyon ABD Doları değerinde) sağlama planları olduğunu duyurmuştu.

Yorum Yap

Yorum Yap