1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Bankalar Müşterilerini Kripto Paralara Kaptırıyor. Peki, Bu Kadar İnsan Neden Kripto Paraları Seçiyor?

Bankalar Müşterilerini Kripto Paralara Kaptırıyor. Peki, Bu Kadar İnsan Neden Kripto Paraları Seçiyor?

featured

Bankalar, Bitcoin ve kripto dünyasını oluşturan diğer altkoinler gün yüzüne çıkmadan önce daha güçlü bir müşteri tabanına sahipti. Böylesine kısa bir süre için kripto paraların güçlenerek kendini göstermesi bankaları müşteri anlamında sıkıntıya sokuyor.

 

Bankaların giderek müşteri kaybetmesinin başlıca nedeni, dünyada esen kripto para furyası olarak görülüyor. Intercontinental Exchange (ICE) Başkanı Jeffrey Sprecher da bu konuda bizlere katılıyor ve çoğu insanın Satoshi Nakamoto’ya geleneksel bankalardan daha fazla güvendiğini söylüyor.

 

İnsanların bankaları bırakarak kripto para birimlerine kaymalarının başlıca sebepleri şöyle:

  1. Doğru risk alındığında yüksek kar oranı
  2. Para transferlerinden önce gereksiz kağıt işleri yok
  3. Hızlı işlemler
  4. Düşük işlem maliyeti

 

Doğru risk alındığında yüksek kar oranı

Kripto paralara yatırım yapan herkes, bunun aşırı risk içerdiğini biliyor. Kripto para piyasası oldukça volatil olsa da bazı zamanlarda risk alınmaya değer görülüyor. Geleneksel finansal kurumların tasarruf sağlamak için sunduğu faizler oldukça düşük ve sabit mevduatlar için ödenen faiz, iyi bir kripto-para birimi yatırımının verebileceği ile kıyaslanamayacak derecede.

 

Bu nedenle, Çin, ABD ve Güney Kore gibi farklı ülkelerdeki banka müşterilerinin çoğu, kripto para karşılığı olan bir şirkete sahiptir. Örneğin, BTC bir yılda 13 kat fazla faiz verirken, XRP aynı süre içerisinde%35,000’in üzerinde kar vermiştir.

 

Para transferlerinden önce gereksiz kağıt işleri yok

Bazen banka işlemleri oldukça çekilmez bir hal alabiliyor, tamamlanması gereken belgeler gereksiz zaman kaybına yol açabiliyor. Öte yandan, kripto para transferi için sadece bir kaç dakikanızı ayırmanız yeterli.

 

Hızlı işlemler

Banka transferi bir ülkeden diğerine gönderilirken bazen üç gün bile sürebiliyor. Banka müşterileri bu tür gecikmelerden memnun kalmamakta ve dolayısıyla alıcılar arasında aynı gün içinde çekilebilecek ilgili taraflar arasında fon aktarımı için kripto paraları kullanmaktadır.

 

Düşük işlem maliyeti

Bir kişi iki ayrı hesaptan 99 Milyon $ değerinde kripto para birimi aktardığında ve bunun için yalnızca 0,40 dolar transfer ücreti ödüyor. Eğer bu işlemi geleneksel banka sistemi ile yapsa, on binlerce dolar işlem ücreti ödenmesi beklenirdi.

 

Kaynak: Zycrypto

Yorum Yap

Yorum Yap