1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. BDDK’dan sanal paralar (bitcoin ve benzeri) ile ilgili açıklama w/Abdulkadir Kahraman

BDDK’dan sanal paralar (bitcoin ve benzeri) ile ilgili açıklama w/Abdulkadir Kahraman

Türkiye'de merakla beklenen Kripto para açıklaması Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geldi. Bilgi; Abdulkadir Kahraman

bddk-sanalpara-bitcoin-yasal
1

Türkiye’de merakla beklenen Kripto para açıklaması Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geldi. Bilgi; Abdulkadir Kahraman

 

BDDK’dan sanal paralar (bitcoin ve benzeri) ile ilgili açıklama: BDDK, Ödeme ve Elektronik Para Derneği’ne sanal para birimleri ile ilgili olarak gönderdiği 16.3.2018 tarihli yazıda, Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları’nın “sanal para alım-satımına aracılığı ile sanal para alım satım platform işletileciliği ve sanal paraların alım-satımı yönünde faaliyette bulunulması” hakkında görüşünü açıkladı.

Buna göre; BDDK , herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para (Bitcoin), mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmediğinden, sanal paraların Kanun çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmediğini belirtti.

Elektronik ödeme kuruluşlarının bitcoin ve benzeri sanal paraların alım satımından doğan bedellerin aktarılmasına aracılık edebilecekleri belirtildi. Ancak, bu kuruluşlarının, “6493 sayılı Kanun ve ilgili düzenlemelerde sayılan ödeme hizmetlerinin sunulması, sadece ödeme hizmetlerinin sunulması amacıyla döviz alım satımı ile ödeme işlemlerinin işletilmesi dışında herhangi bir ticari faaliyette bulunamamaları sebebiyle, bu kuruluşların alım-satım platformu işletilmesi ve sanal para alım-satımı faaliyeti yapmalarının mümkün olmadığı açıklandı.

Yorum Yap

Yorum Yap