1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. Bir Kaç Tıkla Ethereum Nasıl Alınır?

Bir Kaç Tıkla Ethereum Nasıl Alınır?

ethereum topluluğu ve asic

 

Son günlerde hayatımıza çok hızlı bir giriş yapan kripto sanal para kavramı, insanların ilgisini ciddi bir şekilde üzerine çekti. Kripto sanal para denilince pek çoklarının aklına sadece Bitcoin gelse de; ortaya çıktığı ilk günden itibaren kendisine yönelen yoğun talebin etkisiyle Bitcoin’in (BTC) ardından pek çok altcoin, kripto para ekosisteminde yerini aldı. (Ripple, Ethereum vs.) Bu yazımızda kripto sanal para piyasalarının son dönem parlayan yıldızlarından Ethereum üzerinde kısaca durduktan sonra Ethereum al-sat işlemlerinin kolay yollarından bahsedeceğiz.

 

  1. Ethereum Piyasalarına Kısa Bir Bakış

 

Ethereum, ilk bakışta bir altcoin gibi görünse de tam olarak Bitcoin ile aynı işleve sahip olduğu söylenemez. Ethereum (ETH) kripto sanal para sistemi, adından da anlaşılacağı üzere bir sistem mantığını tamamıyla bünyesinde barındırmasıyla Bitcoin’den ayrılır. Aslında, bilinenin aksine Ethereum (ETH) kripto sanal para biriminin ismi değildir. Ethereum az önce de bahsettiğimiz üzere sistemin genel adıdır. Bu sistemde kullanılan alım satım aracına verilen isim ise Ether’dir.

 

 

İlk olarak 2013 yılında Rusya’dan Kanada’ya göç eden bir ailenin oğlu olan Vitalik Butarin adındaki bir yazılımcı tarafından tanıtıldı. Buterin, Ethereum’un tanıtımını yaptığı esnada henüz 19 yaşındaydı ve kripto para sistemleriyle ilk olarak 2011 yılında Bitcoin vasıtasıyla tanışmıştı.

 

Bitcoin’in blockchain (blok zincir) mantığını kavrayan Butarin bu tarihlerden sonra çalışmalarını Bitcoin üzerine yoğunlaştırır. Hatta, bu konu üzerine o kadar çok çalışma yapar ve vaktini ayırır ki üniversite eğitimini bile kripto sanal para piyasası sistemleri üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı yarıda bırakır. Çalışmalarının meyvesini alması ise çok gecikmeyecektir.

 

2013 yılında tanıtımını yaptığı ve 2015 yılında uygulamaya koyduğu Ethereum isimli sistemi sayesinde kripto sanal para piyasalarına bomba gibi düşmeyi başaran Butarin’in Ethereum mantığı ile getirdiği en önemli yenilik ise hız ve blockchain oluşturma süreci ile alakalıydı. Butarin’in tabiriyle kripto sanal para piyasalarının altını Bitcoin, gümüşü Litecoin ise petrolü Ethereum olacaktı. Ethereum’un kurucusu, ürününe kripto yakıt yakıştırmasını uygun bulmuştu.

 

Ancak elbette ki ilk çıktığı günden bu güne hala yeni bir teknoloji olan Ethereum, ilgi görmesinin esas sebebini tıpkı Bitcoin gibi ödeme aracı olarak kullanılması ve değer saklama fonksiyonu sağlaması üzerinden ediniyordu. Bu nedenle ortaya çıktığı ilk günden beri kripto yakıt veya enerji kaynağı olarak düşünülebilecek boyutundan uzak bir görünüm sergiledi.

Ethereum ve para birimi olan Ether’in, Bitcoin ve diğer altcoinlere nazaran en önemli yeniliği ise Smart Contract (Akıllı Kontrat) kavramıdır.

 

Bu kavram ve eklenti ile kripto para piyasalarında yapılacak alışverişlerde, reel alışveriş sisteminde ihtiyaç duyulan aracı ve güven sağlayıcı kurumlara gerek kalmamaktadır. Zira, bu sistem ortaya koyduğu blockchainler sayesinde alışveriş sonrası alınan ürünü sahibi dışındakilerin kullanmasına izin vermemek üzere tasarlanmıştır. Smart Contract kavramı, bu yönüyle Ethereum (ETC) ve Ether olan para birimini kripto sanal para piyasalarında ilgi çekici bir hale getirmiştir.

 

Ancak ne yazık ki, hızlı yükseliş edinen Ethereum para birimi bir müddet sonra adını DAO olarak adlandırabileceğimiz bir skandal ile duyurmuş ve bu durum Ethereum’a olan ilginin bir müddet azalmasına sebep olmuştur. En basit şekliyle, bir hackleme olayı olarak görebileceğimiz bu durum, Ethereum piyasasında ayrışmalara yol açacak kadar büyük bir etki göstermiş ve sonucunda Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) isimli iki ayrı para birimi sistemi daha ortaya çıkmıştır.

 

Ethereum (ETH) olarak adlandırılan para birimi ise halihazırda Ethereum’un kurucusu da olan Vitalik Buterin tarafından desteklenmektedir. Ancak, Ethereum Classic (ETC) para biriminin de yadsınamayacak etkisi halen kripto para piyasasında mevcudiyetini sürdürmektedir.

 

  1. Ethereum Alım-Satım İşlemleri Hakkında Kısa Bilgilendirme

 

Diğer tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi Ethereum’da da bu paraların işlem gördüğü bir para borsası üzerinden alım-satım yapılması mümkündür. Bu borsaların en bilindiklerinden ve güvenebileceğiniz bir tanesi üzerinden internet vasıtasıyla alımınızı yapmanız mümkündür. Yazının yazıldığı tarih itibariyle 1 Ether, 295,45 ABD Dolarına denk düşmektedir.

 

Yukarıda da bahsedildiği gibi, ETH’nin adı talihsiz bir skandala karışmıştır. Ancak Ether para birimi yine de tercih edilebilir olduğunu günümüzdeki değeriyle kanıtlamıştır. Yine de özellikle Smart Contract (Akıllı Kontrat) adı verilen ve kripto para ekosistemleri içerisindeki özgün teknolojisiyle farklı bir yere sahip olan Ethereum, kendi içerisindeki ayrışmalarıyla ve DAO olayında yaşanan kısa süreli şokla hafif bir sendelese de yine de düşmeyeceğini göstermiştir.

 

Ethereum alımı yapacak yatırımcı veya kullanıcıların, bu işlemi kripto para borsası sunan siteler üzerinden yapacağını unutmaması gerekir. Bu işlemi yapan yaygın kripto sanal para sitelerinden biri Cex.io isimli kripto sanal para borsasıdır. Son derece güvenli ve kolay kullanımıyla ön plana çıkan cex.io sitesinde, kripto sanal para borsasını kullanarak her türlü kripto para çeşidi üzerinden işlem yapmanız mümkün.

 

 

Ethereum, Bitcoin ve diğer farklı altcoinleri kolaylıkla alıp satabileceğiniz, kullanıcı dostu ara yüze ve güvenilir bir yapıya sahip bir platform olan cex.io’yu para transferleri esnasında alınacak ufak komisyonlar ve yasal kesintiler dışında herhangi bir ek masraf ödemeden kolaylıkla kullanabilir, birkaç tıkla Ethereum sahibi olabilir ve satın aldığınız kripto sanal paralarınızı dilediğiniz yönde kullanabilirsiniz.

 

 

Kullanıcı veya yatırımcı, yapılacak ufak bir piyasa araştırmasıyla, kullanıcı arayüzünü beğendiği bir borsa bulabilir ve o borsaya yatıracağı paranın karşılığı olarak alacağı Ether ile henüz Bitcoin kadar yaygın sayılamasa da işlem yapabilir.

 

 

  1. Ethereum’u Ön Plana Çıkaran Özelliklere Dair

 

Geliştirildiği dönem ve sonrasına ilişkin inovatif bir yapıya sahip olan Ethereum sistemi, her ne kadar son dönemde DAO olayı ile anılsa da kullanıcıların en önemli altcoin tercihlerinden biri olma özelliğini sürdürmektedir. Ayrıca, bünyesinde bulunan daha gelişmiş ve hızlı blockchain kazma teknikleriyle Bitcoin’e nazaran 8 kat daha hızlı işlem yapma opsiyonu da sunmaktadır.

 

Bitcoin’in sunduğu blockchainde 1 MB hız ile işlem yapılırken, Ethereum kripto sanal para sisteminde bu hız 8 MB’dır. Yine kripto para piyasaları takipçilerinin çok iyi bileceği gibi Bitcoin’in madencilik işlemleri mevcut piyasadaki Bitcoin sayısı 21 milyon olduğunda durdurulacak ve bu duruş anından sonraki Bitcoin fiyatlaması tamamen piyasada bulunan Bitcoinler’in arz-talep koşullarına bağlı kalacak ve o şekilde fiyatlanacaktır. Oysa, Ethereum’da durum bu şekilde değildir. Ethereum da sayı sınırlamasını Bitcoin gibi belli bir miktara endekslemiş olsa da bu sayıyı yıllık olarak belirlemiştir. Aksine, Ethereum’un madenciliği ebedi bir sürece yayılmıştır. Ancak daha önce de belirtildiği üzere; Ethereum yılda 18 milyon üretim adedini aşamaz.

 

Kripto sanal para piyasalarında çok ciddi atılımlar yapan ve yenilikler oluşturan bir sanal para olan Ethereum, uygun fiyatıyla güncel kripto sanal para piyasalarında yatırım yapılabilecek bir altcoin olarak görülmektedir. Ancak yine de, varlık sahibi olan yatırımcıların kripto para üzerine yatırım yapmadan önce her şekilde o piyasanın tüm şartlarını gözden geçirmesi yatırımın doğasının bir gereğidir. Zira, söz konusu piyasalar tıpkı reel para piyasalarında olduğu gibi değişimlerden anlık olarak etkilenir ve bu anlık değişimlerin takip edilmemesi birtakım kayıplara neden olabilir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap