1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. “Bitcoin ETF başvurusu” onaylanırsa, 10 Ağustos’ta Boğa Gelir Mi?

“Bitcoin ETF başvurusu” onaylanırsa, 10 Ağustos’ta Boğa Gelir Mi?

bloom-cboe

Son günlerde kripto sosyal medyasında heyecan yaratan haberlerden biri de, ABD’deki en büyük borsalardan biri olan CBOE (Chicago Board Options Exchange), Bitcoin için ETF (Exchange Traded Fund) başvurusunu 26 Haziran 2018 tarihinde Menkul Değerler ve Borsalar Komisyonu’na (SEC) verilmesi oldu.

SEC, geçmişteki BTC bazlı ETF  başvurularını reddetmişti. Ancak bu sefer, websitesinde bu başvuruya ilişkin isteyenlerin yorumlarını yazabilecekleri bir sayfa açtılar:

https://www.sec.gov/comments/sr-cboebzx-2018-040/cboebzx2018040.htm

SEC, bu yorumlar için son gün olarak 10 Ağustos 2018 tarihini duyurdu. Peki sosyal medyada heyecan yaratan bu ETF başvurusu tam olarak nedir? Başvurunun olumlu onaylanması, BTC’nin fiyatı üzerinde ne gibi bir etki yapar? Gelin birlikte değerlendirelim.

ETF Nedir?

Exchange Traded Fund, yani borsa üzerinden alım satımı yapılabilen yatırım fonlarına ETF denir. Bu fonlarda yatırımcılara, şirketlerin stoklarında olduğu gibi şirketin hisseleri üzerinden yatırım olanağı sağlanır.

CBOE, Vaneck Solidx Bitcoin Trust güvencesi ile Bitcoin temelli bir ETF yaratmak ve bunu BZX borsasında trade’e açmak istiyor. Bunu yapabilmesi için SEC’in onayını almak zorunda.

Geçmişte CBOE ve Winklevoss Kardeşlerin yaptığı Bitcoin temelli ETF başvuruları, SEC tarafından reddedilmişti. SEC kararını, yeterli regülasyon olmaması, likidite yetersizliği ve güvenlik sıkıntılarına bağlamıştı.

CBOE’nin mevcut teklifinde, (personelin ödenmesi ve diğer temel giderler için ayrılacak olan fiat para dışında) sermayesi tamamen Bitcoin olacak bir şirket kurulacak. Lisanslı yatırımcılar, bu şirketin hisselerine (asgari 5 hisse, toplam 25 BTC değerinde) BZX borsasından ulaşabilecek. Şirket, hisselerinde ifade edilen miktarda BTC’yi kasasında tutacağını taahhüt edecek. Hissenin fiyatı, her 15 saniyede bir yenilenecek şekilde BTC’nin fiyatına denkleştirilecek.

ETF Bitcoin için Neden Önemli?

Fiyat hareketinin manipülasyonu, cüzdanların ve borsaların güvenlik sorunları gibi sebeplerle kurumsal yatırımcılar, kriptoparalara beklenen seviyede henüz ilgi göstermediler. Marketcap, bu açıdan bakınca göreceli olarak çok düşük miktarda.

Öte yandan ABD’de emeklilik fonunu ve sosyal sigorta tasarruflarını sadece lisanslı borsalara ve fonlara yatırabilen büyük miktarda potansiyel yatırımcı, regüle edilmeyen kripto piyasalarına yatırım yapamıyorlar.

CBOE’nin başvurusu onaylanırsa şirket, güvenlik ve vasilik (security and custody) sorunlarını çözecek. Ayrıca SEC’den alınan izin sayesinde regüle edilen bir piyasa olabileceği için, daha önce kripto piyasalarına erişimi olmayan / girmek istemeyen bir çok yatırımcıya BTC fiyatı üzerinden spekülasyon şansı tanıyacak.

Şirket, (her yatırımcı için asgari gerekli 25 BTC olan) hisseleri destekleyecek miktarda BTC kasasında tutmak zorunda. Hatta bunun kamuya açık bir BTC wallet adresi ile denetlenebileceği konuşulmakta. Bunu öncelikle “over the counter” denilen borsa dışı yollardan tedarikle karşılamaya çalışacaklar, ancak başvurulardaki detaylara göre gerekli bulmaları durumunda borsalardan da alım yapacaklar.

İşte bu önemli detay, yükseliş için uzun süredir beklediğimiz alım talebinin kaynağını teşkil edebilir.

CBOE’nin ETF Başvurusu, bu sefer onaylanır mı?

Geçmişte reddedilen başvurulara kıyasla mevcut durumda farklılıklar var. Öncelikle, SEC CBOE’nin BTC vadeli işlem başvurusunu Aralık 2017’de kabul etti. Regülasyon konusunda da geçmişteki belirsizliğe kıyasla ABD’deki ilgili makamlar, Bitcoin’in bir menkul kıymet (security) değil, bir emtia (commodity) olduğunu artık netleştirdikleri için, yetki alanı belirlenmesi ve regülasyon konusunda da önemli bir yol kat edildi.

Likidite konusunda vadeli işlemlerin hacmine baktığımızda, istikrarlı bir artış gözlemlenmekte:

(Kaynak: https://twitter.com/StartaleTV/status/1017444357400678400?s=19)

Son olarak güvenlik konularında CBOE, yatırımcılara sigorta ve profesyönel vasilik çözümleri önermekte.

Tüm bu gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, CBOE’nin bu seferki başvurusunun geçmiş başvurulara kıyasla onaylanma ihtimalinin daha yüksek olduğu değerlendirilmekte.

ETF Başvurusu Karar Süreci:

Sosyal medyada Bitcoin ETF başvurusu ile ilgili en önemli bilgi kirliliği, SEC’in karar vermesi gereken tarih ile ilgili yaşanmakta. Birçok kullanıcı, 10/12 Ağustos’ta başvurunun onaylanması gerektiğini ifade ediyor.

SEC’in, başvuru tarihinden sonra kararını vermek için 45 günü var ve bu 16 Ağustos’a işaret ediyor. Ancak SEC, gerekli bulması halinde bu süreyi önce 30 Eylül 2018’e, daha sonra da azami süre olan 240 gün ile 27 Şubat 2019’a kadar uzatabilir.

Dolayısıyla kararın tam olarak ne gün verileceği mevcut veriler ışığında belirsizdir. Yatırımcıların, önümüzdeki günlerde sosyal medyada artarak ifade edilecek olan ~10 Ağustos tarihini bu bilgiler ışığında değerlendirmeleri gerektiği düşünülmektedir.

Beklenen boğa piyasasına katalizör etkisi yapabilecek kadar önemli addedilen bu karar sürecini yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Detaylı analiz ve makalelerime www.kriptouzman.com sitesinden, gün içi görüş ve teknik analiz paylaşımlarıma ise Twitter’da @kriptoanalitik hesabından ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

SEC opens comments for CBOE SolidX Bitcoin ETF proposal from Bitcoin

3 Reasons Why The Bitcoin ETF Could Happen Next Month

https://news.bitcoin.com/cboe-files-application-bitcoin-based-etf-sec/

https://www.ccn.com/major-futures-exchange-cboe-files-for-bitcoin-etf-increasing-probability-of-approval/

 

Yorum Yap

Yorum Yap