1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Bitcoin Gold Hacklendi! Zararın 18 Milyon Dolar Olduğu Tahmin Ediliyor

Bitcoin Gold Hacklendi! Zararın 18 Milyon Dolar Olduğu Tahmin Ediliyor

featured

Bitcoin Gold’un (BTG) Double spending (çift harcama) saldırısı yaşıyor.  Şu anki fiyatı ile 18 milyon dolarlık bir saldırı olduğu tahmin ediliyor. BTG forumları, geçen haftaki hashrate kayıtlarına kadar inceleyip sorunun nerede olduğunu araştırıyor.  Görünüşe göre %51 saldırısı olarak bilinen madenci saldırısı yapılıyor.

 

Bitcoin Gold forum posteri Mental Nomad:

 

Çok büyük miktarlarda hashpower’a erişimi olan bilinmeyen bir grup %50 saldırısı yapmaya çalışıyor. Borsalardan para çalmak için “çifte harcama” gerçekleştirmeye çalışıyor. Tüm borsaların onayları artırmasını ve büyük mevduatları dikkatlice gözden geçirmelerini tavsiye ediyoruz.

 

Çift Harcama (Double Spending) Nedir?

 

Çift harcama; aynı kripto para ile birden fazla transfer gerçekleştirilmeye çalışılması eylemidir. Ancak ağ kaydedilen her işlemin doğrulanmasıyla çift harcamaya karşı korunur.

 

Blockchain’de işlemler, madencilerin onayladığı veri girişleriyle tamamlanır. Bu onaylar her benzersiz para işlemini ve sonraki işlemleri doğrular. Eğer aynı bir işlem ikinci kez gerçekleştirilmeye çalışılırsa full node’lar (tam düğümler) işlemin sahte olduğunu ve bu işlemin geçerli olmadığını gösterir.

 

Çift harcama (double spending) ancak madencilerin %51’i ele geçirilirse başarılabilir. Onaylanacak blokları bu madencilerin çoğunluğu yanlış şekilde onaylayacağı için çift harcama gerçekleştirilebilir.

 

Son zamanlarda sıkça tartışılan konsensus mekanizmaları daha da artacağa benziyor. Yeni projeler ile birlikte geliştirilen daha güvenli konsensus mekanizmalarının önemi bu tür olaylardan sonra daha da artıyor.

 

Kaynak: news.bitcoin

Yorum Yap

Yorum Yap