1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Bitcoin Merkezileşiyor Mu?

Bitcoin Merkezileşiyor Mu?

featured

Merkeziyetsizlik, kripto paraların en önemli vaatlerinden biridir. Merkezsizlik, Bitcoin’in kurulduğu ve içinden kripto paranın çoğunluğunun içinde bulunduğu öncü özelliklerden biridir. Kısaca merkezsizlik, tüm ağın veya varlığın kimsenin tam kontrolünde olmadığı anlamına gelir.

 

Ancak, istatistiklere baktığımızda, birçok kripto paranın büyük bir kısmı az sayıda cüzdan tarafından elde tutuluyor, Bitcoin bile bu durumdayken gerçekten bir merkeziyetsizlikten söz edilebilir mi?

 

Finance Magnates tarafından yayınlanan yeni bir rapor, genel olarak, Bitcoin yatırımcılarının %1’inden daha azının ağın %35’inden fazlasını kontrol etme kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor, bu nedenle Bitcoin’in aslında hiç de merkezsiz olmadığını söyleyebiliriz.

 

Finance Magnates’e göre:

 

BitInfoCharts, dünyadaki 11 milyon Bitcoin sahiplerinden sadece 1,000 tanesi (yaklaşık% 0,009) dolaşımdaki tüm BTC’nin yüzde 35.4’ünü kontrol ediyor. En çok Bitcoin’e sahip 10 kullanıcı, BTC’nin yüzde 5.96’sını kontrol ediyor.

 

Tüm bunlar ne anlama geliyor?

 

Bu, en iyi %1’in, benzersiz bir güce sahip olduğu anlamına gelir. Politikaları, bir devletin veya bir bankanın, aynı şekilde varlığın değerini etkileyebilecek şekilde ayarlayabilirler. Bu nedenle, merkezsizlik, hiçbir makamın politikaları değiştiremeyeceği ve değişiklik yapamayacağı anlamına geliyorsa, bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda, Bitcoin kesinlikle merkezsiz değildir.

 

Neden böyle yatırımcılar bu gücü kötüye kullansın?

 

Bu güçleri nasıl kötüye kullanabileceklerine dair incelemeler tartışmaya açıkken, bunun gerekçeleri basittir. Fiyatları dolaylı olarak bir noktaya ayarlama yeteneğine sahiptirler, yani tercihli oranlarda alım ve satım yapabildikleri ve böylece paranın karşılığını alabilecekleri anlamına gelir.

 

Ayrıca, Finance Magnates’e göre:

 

Pratik anlamda, bu merkezileşme seviyesi, büyük miktarda BTC’ye sahip olan kişilerin BTC’nin değerlemesi üzerinde rahatsız edici miktarda kontrole sahip olduğu anlamına gelir. Eğer bir veya birden fazla kişi bu varlıkları anidn satmayı etmeyi tercih ederse, BTC’nin fiyatını inanılmaz derecede düşürebilir. Daha küçük yatırımcılar sonrasında paniğe kapılıp satabilirler, düşen fiyattan balinalar tekrar alır ve döngü böyle devam eder.

 

Bu yatırımcıların bunun gerçekleşmesine izin vermeyeceğine güvenmek zorunda kalsak da, gerçekçi olarak, sorun şu ki, ilk etapta iktidara sahipler.

 

Bu Bitcoin’in hatası değil, ancak merkeziyetsizlik düşüncesi üzerine kurulan bir sistemde böylesi durumlar söz konusu olduğunda tam anlamıyla merkezsiz olduğunu söylemek zor bir hal alıyor.

 

 

Kaynak: cryptodaily

Yorum Yap

Yorum Yap