İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Analiz
  3. [Teknik Analiz]Bitcoin’de Simetrik Üçgen ve Destek Direnç Noktaları

[Teknik Analiz]Bitcoin’de Simetrik Üçgen ve Destek Direnç Noktaları

featured

10 Mayıs 2018 tarihinde başlayan ve ardı arkası kesilmeyen dumplar sonucunda, “11.7k’ya yolculuk” senaryomuz geçersiz kılındı.

BTC, 11,12 ve 13 Mayıs tarihlerinde, İchimoku 1 günlük chartımızda kumo tabanı ve kijun-sen (mavi çizgi) desteği ile 8300 seviyelerinin üzerinde kalmayı başardı.

Gelin hep birlikte günlük chartımızda, fibonacci, hacim profili ve ichimoku değerleri üzerinde durum tespiti yapalım:

Şu anda simetrik üçgenin alt çizgisi ile hacim profilinde son bir yılın hacim alanı üst sınırı (VAH 1Y) arasında bir kesişme söz konusu. Diğer bir değişle fiyat 8350 altına düşmek istemiyor, düştüğünde de kumo bulutu alt sınırı ve kijun-sen desteği 8200 seviyesinden tekrar sekmesine yol açıyor.

Günlük mumun, bu seviye altında kapaması boğalar için çok kötü bir haber olacaktır, çünkü önemli bir destek noktasının yitirilmesinin yanı sıra, günlük chartta da bulut altında olacağız ve simetrik üçgen formasyonumuz geçersiz olacak. Ben bu desteğin güçlü olduğuna ve fiyatın üçgen içine döneceğine inanıyorum.

Yukarıda ise 1 saatlik chartımızda çizgilerimizin performansına yakından bakabiliriz. 8500 seviyesinde son bir aydaki hacmin %70’inin oluşturduğu alanın alt sınırı var. 8300’deki desteğin yanı sıra, bu çizgi degöreceğiniz üzere sadece güçlü pump ve dump mumları ile delinebiliyor, onun dışında destek ve direnç teşkil ediyor.

Değerlendirme: 

Fiyatın son bir ayda hacmen “öz değer” olarak belirlediği 9200 seviyesine dönme denemesi olacaktır. Ancak bu yolda, 8800 seviyesinde çok ciddi “dirençler kesişmesi” mevcut.

1 saatlik chartta kumo bulutu tavanı,

4 saat ve 8 saatlik chartlarda tenkan-sen,

12 saatlik chartta kijun-sen,

Tümü 8800’de kesişiyor. Dolayısıyla 8800 direncinin kırılması, bize güçlü bir boğa sinyali verecektir. Bu noktaya varmamız durumunda fiyatın kırması gereken ikinci en önemli eşik ise, 10 Mayıs’tan önce fiyatın ısrarla delmeyi deneyip başaramadığı 9350 seviyesi olacaktır.

Konsensus konferansının önümüzdeki iki günde BTC fiyatını nasıl etkileyeceği merak konusu. 8100 veya 8800 seviyeleri kırılana kadar yatay hareketteyiz.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap