1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Bitcoin Yönünü Belirlemek İçin Temmuz Vadeli İşlemlerini Mi Bekliyor? Önceki Kapanışlarda Ne Olmuştu?

Bitcoin Yönünü Belirlemek İçin Temmuz Vadeli İşlemlerini Mi Bekliyor? Önceki Kapanışlarda Ne Olmuştu?

featured
Bitcoin trader’ları bu hafta farklı çeşit grafiklere bakıyor olabilir.

 

Çünkü, 27 Temmuz Cuma günü, CME Group tarafından sunulan bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin süresinin dolması bekleniyor.Kurumlara ve profesyonel yatırımcılara kripto varlıklarını (gelecekteki performanslarını tahmin ederek) long/short işlem açma imkanı sunan vadeli işlemlerde yeni dönem için belirlenecek fiyat merakla bekleniyor.

 

Geçmişte sözleşmenin sona ermesinden önceki beş gün içinde Bitcoin ortalama yüzde 7.89 oranında bir düşüş yaşamıştı.

 

Bu nedenle, veriler, etkinliğin kripto para biriminde fiyatlarda sağlıklı bir geri çekilmeyi tetikleyebileceğini ve 8000$ seviyelerine bir çekilme olabileceğini gösteriyor.

 

Yine de, bu sefer başka faktörler işin içinde olabilir. Bitcoin vadeli piyasasında yatırımcı ilgisi önemli bir büyüme gösteriyor.

 

CME Vadeli İşlemleri, CME Grubu’ndan bir tweet’e göre, geçtiğimiz Salı günü belirlenen bir sözleşme hacmine sahip olan ve 530 milyon dolarlık bir değerle 64.390 bitcoine eşdeğer bir rekor hacim de dahil olmak üzere büyümelerini üçüncü çeyrekte sürdürdü.

 

İstatistikler vadeli işlemlerin bitcoin yatırımının yaygın bir şekilde benimsenmesini teşvik ettiğini söylerken, birçok kimse de bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatı olumsuz etkilediğini savunuyor.

 

Bitcoin fiyatının, son birkaç haftanın üzerinde seyrettiği görülüyor. Bitcoin şuan 8,182 $ ‘dan işlem görüyor – bir aydan daha kısa bir süre önce yılın en düşük seviyesi 5.799 $ seviyesindeydi ve %41 artış gösterdi.

 

Bununla birlikte, dramatik büyüme, Aralık ayından bu yana en yüksek günlük RSI seviyesi de dahil olmak üzere, tarihin tekrar etmesini sağlayabilecek aşırı teknik tablolara yol açtı.

 

Geçmişte ne olmuştu?

 

 

Yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere, bitcoin fiyatı vadeli işlemlerin kapanacağı son beş günde altı verinin dördünde düşüş gösteriyor.

 

En önemlisi, Ocak ve Mart sözleşmelerinin kapanmasından önceki günler, sırasıyla, fiyat bu tarihlerde ortalama %20 oranında düştü.

 

Dört olumsuz durumun ortalaması yüzde 12.82’lik bir değer kaybını gösterirken, kalan iki durum yüzde 1,69’luk ortalama bir kazanım kaydetmiştir.

 

Belki de tesadüfen olmasa bile, Bitcoin, 17 Aralık 2017’de, tam zamanında, 19,891 $ ‘lık (Bitfinex) seviyesine ulaştı ve aynı gün CME ilk bitcoin vedeli işlem ürününü tanıttı. Şimdiye kadar fiyat istikrarlı bir düşüş gösterdi ve rakamlar şu an en yüksek seviyeden yüzde 58’lik bir değer kaybını yansıtıyor.

 

Ayı piyasasında fiyatların düşmesini görmek sürpriz olmasa da, gelecekte boğa piyasasındayken fiyatların vadeli işlemlere nasıl tepki vereceğini merak ediyoruz.

 

Kaynak: finance.yahoo

Yorum Yap

Yorum Yap