İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Borsalar
  3. Bitmex’te kaldıraçlı trade işlemleri nasıl yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Bitmex’te kaldıraçlı trade işlemleri nasıl yapılır?

bitmex-874x437

****UYARI*****

Kaldıraçlı işlemler, geleneksel borsalarda (Örneğin: Binance) yaptığımız işlemlerden farklı olarak daha yüksek kar getirisi sağlayabildiği gibi, yatırımınızı tamamen kaybetmenize de yol açabilir. Bu bağlamda yatırımcıların öncelikle https://testnet.bitmex.com sitesinde DEMO hesabı açarak arayüze ve kaldıraçlı işlemlere alışması ve tecrübesiz yatırımcıların kaldıraçlı işlemleri kullanmaması önemle arz olunur. Bu makale tamamen eğitim amaçlı olup yatırım tavsiyesi içermez!!

****/UYARI*****

Piyasaların durağan olduğu, karlı işlemler için yeterli hacim/hareketliliğin olmadığı durumlarda ve özellikle ayı piyasalarında shorting yani “yüksekten satıp düşükten alma” stratejisinin izlenebileceği hallerde kaldıraçlı borsalar boğa piyasalarına benzer karlar sağlayabileceğimiz alım satımları yapmamıza olanak tanır.

Bitmex, (Ref link: https://www.bitmex.com/register/wqf0sF) kripto para piyasasında kaldıraçlı işlemler için en yaygın tercih edilen borsa platformudur.

Bitmex bitcoinin derivatif enstrümanı olan XBT üzerinden işlem yapmanızı sağlar. Bitmexe depozit edeceğiniz bitcoinleriniz XBT’ye çevrilir, daha sonra BTC’ye tekrar çekim yapılabilir. USD veya diğer koinler ile XBT satın alınamaz.

XBT dışında XBT paritesinde işlem yapabileceğiniz diğer enstrümanlar şöyledir:

Demo Trade Yapılabilen Testnet

Bitmexteki işlemlerin içerdiği yüksek risk ve konvansiyonel borsalarda bir tradein yanlış gitmesi durumunda “hodl” seçeneğine karşın burada yatırımınızı kaybetme ihtimali seçeneği sebebiyle kullanıcılarına önce sahte para ile DEMO hesabından trade imkanı sunulmaktadır.

https://testnet.bitmex.com sitesine kaydolarak testnet üzerinden birkaç hafta trade yapmanız tavsiye olunur.

Testnette kayıt olduktan sonra sağ üst köşedeki balance kısmına tıklıyoruz.

Bu pencerede depozit kısmına tıkladıktan sonra, testnet için yapılmış faucetler (çeşmeler) aracılığı ile hesabınıza birkaç sahte bitcoin ekleyebilirsiniz.

Bitmex Arayüzü:

Birkaç haftalık demo hesapta yaptığımız kaldıraçlı işlemlerden sonra Bitmex’te hesap açıp oraya portföyümüzün (benim tavsiyem %20sini geçmeyecek) bir miktarında BTC yatırabiliriz. Bunun için yine testnetteki gibi balance kısmına tıklayarak wallet’inize BTC yatırmalısınız.

1. Burada farklı emir enstrümanlarına ulaşabilirsiniz. Limit ve Market Orderin yanı sıra Stop Market butonuna tıklayarak Limit Stop Loss gibi önemli işlem çeşitlerine de ulaşabilirsiniz. Ayrıca buradaki hesap makinesi ikonu ile, giriş ve çıkış noktalarından veya ulaşmak istediğiniz kar seviyesi çerçevesinde hesaplamalar yapmak mümkün.

2. Burada ise alım satım emirlerini verebilirsiniz. Long, bir enstrümanı düşük fiyattan satın alıp pozisyonunuzu yüksek fiyattan kapamaya, Short ise yüksek fiyattan satın alıp düşük fiyata kapamaya yarar.

Bu bağlamda elinizde gerçekte örneğin sıfır TRX bulundurarak, short işlemi ile düşüş öngördüğünüz durumlarda (daha sonra düşük fiyattan alış ile pozisyonunuzu KAPATMAK suretiyle) kar elde edebilirsiniz.

3. Kaldıraç enstrümanı ile işlemi ne kadar kaldıraç kullanarak açacağınızı belirlersiniz. XBT için x100’e diğer enstrümanlar içinse x20 ye kadar kaldıraç mümkün.

4. Burada enstrümanın mevcut fiyatı ve alım satım emirlerinin defteri mevcut.

5. Customize seçeneği ile arayüzde bulunan chart, emir defteri gibi unsurları dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Bu bölümde üst tarafta mevcut long veya short emirlerinizin son durumu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bu arayüzde örneğin fiyat kısmına tıklayarak emirlerinizi çabucak değiştirmeniz mümkün. Burada dikkat etmeniz unsur, fiyatta yapacağınız değişiklikte limit order olarak girdiğiniz bir emri, fiyatın market order seviyesinde bir fiyat ile değişmeniz durumunda otomatik olarak market fiyatıi ile alım satım gerçekleştirme riskidir, bu da daha fazla harç ödemenize yol açabilir. (Örnek: Fiyat 100 birim. Long orderiniz 99 birimde. 100e değişirseniz 100den otomatik market alımı olur!)

Bu arayüz üzerinden ayrıca mevcut emrinizin miktarını da üzerine tıklamak suretiyle değişebilirsiniz. (Örneğin 1000 XBT’min 6500 fiyat seviyesi gelince 500’ünü sat, kalanı beklesin.)

Aşağıda ise Open Positions tabında başarılı long short emirleriniz sonrası tuttuğunuz pozisyon gösterilir.  Burada yatırımınızı kaybedeceğiniz tasfiye fiyat seviyesi (liquidation price) ve mevcut fiyattaki kar zararınız (ROI return of investment) gösterilir. Ayrıca “Mark Price” burada görülür. Mark price, piyasa fiyatını biraz geriden takip eden ve yüksek hareketlilik anlarında fiyatın ani artış ve azalışlarına karşı hem sizi hem de bankayı (bitmex) koruma amaçlı, işlemlerin dayandırıldığı esas fiyattır.

Alım Satım Penceresi

Belirlediğiniz fiyattan alım satım için short veya long tuşlarına basınca yukarıdaki menü karşınıza çıkar. Burada seçtiğiniz kaldıracı güncelleme ve kaldıraç sonrasında “Estimated Liquidation Price” yani yatırımınızı kaybedeceğiniz tasviye seviyesi, en önemli değerdir. Kaldıraç miktarı değiştikce tasfiye seviyesi güncellenir.

Peki Kaldıraç Nedir?

Kaldıraç, bankadan size verilen borç para ile elinizde olan miktarın çok üstünde ana para ile işlem yapmanızı sağlar.

Diyelim ki 10 bitcoininiz var. Kaldıraç menüsünden x10 seçeneğini seçmeniz durumunda sistem size anaparanızı 100 bitcoin yapacak şekilde borç para verir. İşleminizden sonra anaparanızdan belli bir komisyon/ücret düşülerek banka verdiği borç parayı alır ve kalan kar sizin olur.

Örneğin bitcoin 10000 dolar seviyesindeyken 1000 XBT kontratımızı x10 kaldıraçla 10000 XBT yaparak alım yani LONG yaptık. Sistem bize tasfiye fiyatını 9500 dolar olarak belirledi.

Bitcoin 11000 dolar seviyesine gelmesi durumunda satış gerçekleştirmişsek, bankaya ödünç aldığımız 9000 XBT’yi geri ödüyoruz. Kalan 1000XBT’den de sistem kendi komisyonunu aldıktan sonra böylece 1000 XBTP’lik orijinal anaparamız ile 900XBT kar elde etmiş oluyoruz.

Peki ya fiyat hareketi beklediğimiz seviyede olmaz ve 9500lere düşerse? O zaman sistem, bankaya borcumuz olan 9000 XBT’yi geri ödeyebilmek için alım için risk ettiğimiz 1000 XBT’yi de elimizden almak suretiyle işlemi otomatik olarak kapatıyor.

İşte kaldıraçlı işlemi yüksek kazanç ve yüksek risk kategorisine koyan unsur da tamamen bu kayıp şansıdır. Konvansiyonel borsalarda fiyat 9000lere düşse bile “yine çıkacaktır, HODL” yapabilirken, burada o şansınızın bulunmadığını unutmayınız.

Short ve Long İşlemler Arasında Tasfiye Fiyatı Farkı

Bu makalede belki de en önemli bölümlerden biri de bu. Bitmex tasfiye fiyatını belirlerken, bankanın borç verdiği parayı kurtarma hesabının yanı sıra, sizin elde edebileceğiniz potansiyel kazanımı (yani onların kaybını) da hesaba katmak zorundadır.

Bitcoinin fiyatının 10,000 dolar olduğunu farz edelim. Sizin bu seviyeden Long yapmanız ve fiyatın 30,000e çıkması durumunda, size 20,000 dolar civarında bir kar vermek zorunda. Yani kayıp şansı %200. Ancak Short yapmanız ve fiyatın 1 dolara düşmesi durumunda size 9999 dolar civarında yapar, yani azami kayıp şansı %99. Longda sizin açınızdan kazancın teorik olarak sınırsız, kaybın ise %99 ile sınırlı olmasından dolayı Bitmex, Shortlarda daha cazip bir tasfiye fiyatı belirler.

Örneğin x10 kaldıraçta,

10000 dolar seviyesinde Long için tasfiye fiyatı 9133, yani  876 birimlik hareket marjı,
10000 dolar seviyesinde Short için tasfiye fiyatı 11049, yani 1049 birimlik hareket marjı bırakır.

Bu miktarlar ilk bakışta önemsiz gibi görünse de, özellikle daha yüksek kaldıraçlarda fiyat hareketinde en küçük kıpırdamanın bile tasfiye ve potansiyel %100 kar arasında belirleyici olabileceği göz önünde bulundurulduğunda, kaldıraçlı işlemlerde Short girmenin Long girmeye kıyasla her zaman bir nebze daha az riskli olduğu sonucunu göz önüne serer.

Bu bağlamda yatırımcılar arasında tercih edilen yöntemlerden biri, BTC’nin ayı piyasalarında konvansiyonel borsalarda az karlı “yüksekten sat, düşünce al” yaklaşımı yerine Bitmex üzerinden asgari seviyelerde kaldıraçla karı yükseltecek SHORT işlemi açmaktır. Özellikle teknik analiz kullanarak fiyatın yapacağı olası düzeltmeleri de kapsayacak derece yüksek bir tasfiye fiyatı ortaya çıktığında, risk neredeyse sıfır olacaktır.

Örneğin, BTC 10,000 seviyesindeyse az kaldıraçlı X2 seviyesinde bir short emrinin tasfiye olması için fiyatın 18900 seviyesine çıkması gerekir.

Kaldıraçlı Pozisyona Ekleme Yapma.

Mevcut kaldıraçlı bir pozisyonunuz tasfiye fiyatına yaklaşıyorsa ve teknik veya temel analiz çerçevesinde beklentiniz fiyatın bu seviyenin hemen altından (veya Short iseniz üstinden) döneceğinden eminseniz, kalan anaparanızdan bu pozisyona (Open Positions tabından) ekleme yapmak suretiyle daha fazla ana para riske ederek tasfiye fiyatını biraz olsun uzaklaştırabilirsiniz.

Uyarı: Bu yöntem, kumarda olduğu gibi “zarardan dönmek için biraz daha riske edeyim, mutlaka bir yerden dönecektir” yanılsaması sebebiyle bir dipsiz kuyudur ve tüm ana paranızı kaybetmenize yol açabilir. Bu yöntemi sadece ve sadece analizde çok iyi olan yatırımcıları dışında kimsenin kullanmaması gerekir.

Stop Loss Kullanımı:

Son olarak, fiyatın tasfiye seviyesine inmeden uygulayacağınız stop loss yöntemi ile, Bitmex’in tasfiyede uygulamaya koyduğu bazı harçlardan da kurtulmak suretiyle zararı riskinizi bir miktar azaltabileceğinizi hatırlatmak isterim. Örneğin BTC 10000 seviyesinde ise, tasfiye fiyatı 9500 ise ve Long girmişseniz, 9550’deki bir stop satış emri ile risk ettiğiniz paranın bir kısmını kurtarabilirsiniz.

Teknik analizlerimi ve eğitici makalelerimi www.kriptouzman.com sitesinden, gün içi analiz ve görüş paylaşımlarımı ise Twitter’de @kriptoanalitik hesabımdan takip edebilirsiniz.

****UYARI*****

Kaldıraçlı işlemler, geleneksel borsalarda (örneğin Binance) yaptığımız işlemlerden farklı olarak daha yüksek kar getirisi sağlayabildiği gibi, yatırımınızı tamamen kaybetmenize de yol açabilir. Bu bağlamda yatırımcıların öncelikle https://testnet.bitmex.com sitesinde DEMO hesabı açarak arayüze ve kaldıraçlı işlemlere alışması ve tecrübesiz yatırımcıların kaldıraçlı işlemleri kullanmaması önemle arz olunur. Bu makale tamamen eğitim amaçlı olup yatırım tavsiyesi içermez!!

****/UYARI*****

Yorum Yap

Yorum Yap