1. Ana Sayfa
  2. Son Dakika
  3. Blockchain ile Karbon Emisyonunu Azaltmayı Amaçlayan Proje Kabul Edildi

Blockchain ile Karbon Emisyonunu Azaltmayı Amaçlayan Proje Kabul Edildi

Dünya üzerinde en fazla karbon salınımına sahip olan 4. Ülke olan Japonyada SoftBank grup, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaparak karbon emisyonunu azaltan Blockchain tabanlı projesi ile ilgili bilgi verdi.

featured

Dünya üzerinde en fazla karbon salınımına sahip olan 4. Ülke olan Japonyada SoftBank grup, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaparak karbon emisyonunu azaltan Blockchain tabanlı projesi ile ilgili bilgi verdi. Belirlenen bölgelerde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını arttırarak doğaya daha az zarar vermeyi amaçlayan projede birçok farklı firma yer alırken, bu sistemde Blockchain kullanımının, merkezi bir yapıya oranla daha efektif olacağına değinildi.

 

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullandı:

”Bu projemizde yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının verisini blockchain ile kişilere aktarırsak daha az karbon tüketimi sağlayabiliriz diye düşündük. Evlere daha ucuz maaliyette yenilenebilir enerji sunarsak, bu sayede bu amacımıza bir adım daha yaklaşabiliriz.”

”Ubiquo” adı verilen bir sistemin kullanılacağı belirtilen proje de kimin ne kadar, nasıl ve nerde elektrik kullandığı bilgisine ulaşacak. Projede iştiraki olan bir diğer firma PS Solutions ise bulut bilgisayar servisi ile işe destek verecek. Diğer ortaklar ise kullanıcı geri bildirimleri, deneyimleri, gönderim ücretleri gibi işler ile konularda hizmet verecek.

Japonya’yı çok daha doğa dostu bir ülke haline getirmek için çalışmalara devam edeceklerini belirten şirket yöneticileri, bu konudaki araştırmaların giderek sıklaşacağının da müjdesini verdi.

 

 

Japonya’nın bu adımı Çevre adına olumlu olmakla birlikte bu konuda en fazla karbon salınımına sahip olan Amerika’dan, Rusya’dan ve Çinden debu tür adımların gelmesi sevindirici olacaktır.Bilindiği üzere Ülkemiz bu konuda 20. Sırada Amerika’nın salınımı %25,2 iken Çin %15,2 Rusya %6,7 Japonya %5,4 Türkiye ise %1

Yorum Yap

Yorum Yap