1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Blockchain Tabanlı Müşteri Doğrulama Platformu Geliyor

Blockchain Tabanlı Müşteri Doğrulama Platformu Geliyor

featured

Büyük İspanyol bankacılık konsorsiyumu Niuron, müşterilerin dijital kimlik doğrulaması için bir blockchain platformu geliştirdiklerini açıkladı.

 

Bankalar grubu, ilk kez bir hesap açtıklarında müşterileri tanımlamak ve kaydetmek için blockchain teknolojisine dayalı bir sistem geliştirme hedefini 2018’in sonuna kadar oluşturmayı planlıyor.

 

Niuron, yeni blockchain platformunun işlemlerin hızını artıracağı, dolandırıcılığı azaltacağı ve kara para aklamayı önleyeceğine inanıyor. Platformun, kayıt işlemi için gereken süreyi azaltacağı ve müşterilere kişisel verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlayacağı için müşterilere de fayda sağlayak.

 

Platform tamamlandığında, müşterilerin verileri farklı bankalar ve finans kuruluşları arasında paylaşılacak. Dijital kimliğin görünürlüğünü basitleştirirken, aynı zamanda son AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kurallarına ve modern güvenlik standartlarına da uygun olacak.

 

Niuron konsorsiyumunda Abanca, Bankia, Caixabank, Caixa Ontinyent, Ibercaja, Kutxabank, Liberbank, Unicaja Banco ve Cecabank bulunuyor. Varlık ve kapitalizasyona dayalı bir Economipedia raporuna göre, Caixabank 2017’de İspanya’nın üçüncü büyük bankasıydı. İbercaja, Kutxabank ve Abanca da ülkenin en iyi 10 bankasına dahil edildi.

 

AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği yasal çerçevesi AB tarafından bu yıl 25 Mayıs’ta kabul edildi ve 75.000 adet gizlilik işi yaratması bekleniyor. Fortune’in Küresel 500 şirketlerinin, yeni düzenlemelere uyumu sağlamak için 8 milyar dolar harcayacağı tahmin ediliyor. Veri gizliliği ve korunmasına ilişkin yeni çerçeve, Avrupa içinde tekdüze bir veri düzenlemesi oluşturmayı ve bireylerin kişisel verilerini kullanma ve saklama konusundaki kontrolünü arttırmayı amaçlamaktadır.

 

Kaynak: CoinTelegraph

Yorum Yap

Yorum Yap