1. Ana Sayfa
  2. Son Dakika
  3. BTC’de ayılar piyasayı ele geçirdi mi?

BTC’de ayılar piyasayı ele geçirdi mi?


Bitcoin, orta vade üçgeninden hafta sonu yaşanan ani düşüş ile aşağıya doğru çıkış yaptı.

Fiyatın, üçgenin %66’sının sonrasını teşkil eden beyaz alana girmesi durumunda yukarıya yada aşağıya çıkış yapacağını bir önceki analizimizde ifade etmiştik, ancak beklentimiz (subjektif umudumuz) bu beyaz alanda yukarıya doğru bir kırmaydı. Fiyatın bu çıkış sonrasında düşüşe devam etme yüksek ihtimalinin yanı sıra, haftalık bazda üçgenden bir “fakeout” yaparak, yani bir ayı tuzağı ile önümüzdeki iki-üç mumda tekrar yukarıya patlaması olasılığını da unutmamalıyız.

Wyckoff:

Boğalar için şu anda “son umut”, yukarıda paylaştığım senaryo çerçevesinde yaşanan bu son düşüşün, Market Maker’in boğa sezonunu tekrar getirmeden önce zayıf elleri silkeleme çabalarının son aşaması (D aşaması) olması. Chartımızda ifade edilen “Spring” aşaması, fiyatın 5000’lere kadar düşmesi durumunda da geçerliliğini koruyacak senaryomuzdur. 5000 seviyelerinin de kırılması durumunda, Wyckoff’ta akümülasyon/toplama aşamasına geçilmesi yerine, dağıtım/satış aşamasının sürmekte olduğunu anlamış olacağız.

Ichimoku

Haftalık Ichimoku chartımızda geçtiğimiz hafta Tenkan-Sen ile Kijun-Sen kesişmesi (2) düşüş trendini destekleyen önemli bir sinyaldı. Bulunduğumuz hafta içerisinde Chikou-Span, fiyatın
altına düşmek üzere (1) ve kırmızı kumo bulutu print edilmeye başlandı (4).

Üç gelişme de düşüş piyasasına işaret etmekte, ancak bu sinyalleri daha da  güçlü yapacak olan  gelişme, fiyatın kumo bulutu altına girmesi olacaktır (3).

Bu bağlamda üç hafta içinde fiyatın 11,000 seviyelerini geçmemesi
durumunda orta vade ayı piyasası teyit edilmiş olur.

Son chartımızda ise olası bir fraktal hareket çerçevesinde BTC’nin tekrar yükselebileceğine ilişkin ipuçlarını işaretlemeye çalıştım. Her evrede fiyat hareketlerinin nasıl daha az keskin ve daha zamana yayılmış olduğunu gözlemleyiniz. Bu, Market Maker’in satmaya çalıştığı elindeki BTC’lerin sayısının neredeyse tükenmekte olduğunun habercisidir. Azalan hacim de bunu teyit etmektedir.

Değerlendirme:

Sadece fiyat hareketi kullanarak analiz yapan uzmanlar, bir önceki “düşen dip” sınırı olan 6400 seviyesinin kırılmaması gerektiğine işaret ediyor. Bu seviyenin kırılması, bir önceki “düşen dip”ten daha düşük bir dip oluşmasına, yani düşüş sentimentinin teyit edilmesine neden olur. 6400 seviyesinin kırılmadan tutunması durumunda ise, çift dip (hatta bazı analistlere göre Şubat’tan itibaren alarak üçlü dip) sonucunda hacimli yükseliş mümkün olacaktır.

Hacim profili çerçevesinde de 6400 altında 6000 seviyesine kadar likidite bulunmadığı için bu seviyenin kırılması durumunda 6000’e keskin bir düşüş olacaktır.

BTC, 6000 ve 8200 seviyeleri kırılmadıkça benim açımdan “yatay seyire” devam ediyor olacaktır. Ancak Ichimoku chartında ifade etmiş olduğumuz üzere, 3 hafta sonra bu yatay seyir, ayı sezonu anlamına gelecektir. Bu senaryonun aşılması için 3 hafta içinde 11,000 seviyelerinin aşılması gerekmektedir, ki bu da bulunduğumuz aşamada zor görünüyor.

Değerlendirmemizi 6000 veya 8200 seviyelerinin aşılmasının ardından yeniden güncelleyeceğiz.

(Not: Yurtdışı seyahatlerim sebebiyle geçtiğimiz hafta boyunca teknik analiz paylaşımında bulunamadım. Bugünkü güncellememizin ardından 22 Haziran sonrasında yeniden görüşmek üzere..)

Yorum Yap

Yorum Yap