İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Analiz
  3. BTC’de Uzun Vade Üçgen Hangi Yöne Patlar? Uzmanlardan alıntılar.
Trendlerdeki Yazı

BTC’de Uzun Vade Üçgen Hangi Yöne Patlar? Uzmanlardan alıntılar.

pb
2

Bitcoin ile ilgili dünkü analizimizde  boğalar için kısa vadede hayati önem taşıyan  7800 seviyesinin öneminden bahsetmiştik. Ancak bu seviyedeki destek kırıldı ve şu anda 7400 seviyelerindeyiz. Bugün günlük analiz yerine size uzun vadeye ilişkin yabancı teknik analizcilerin bazı senaryolarını paylaşmayı düşündüm.

İlk senaryo “The Crypto Fam” isimli Twitter hesabına (@thecryptofam) yayınlandı. Aşağıdaki analiz ve resimlerin tüm hakları ona aittir.

Bitcoin CME’de vadeli işlemlere başladığı gün olan 17 Aralık 2017 tarihinde fiyatında tavan yaptı. Şimdi açık şekilde görebileceğimiz üzere akıllı / kurumsal para, bu tarihten önce BTC’ye kaymıştı.

17 Aralık 2017 tarihinden bu yana, BTC’de hakim hareketin ayı piyasası ve buna bağlı konsolidasyon olduğunu görürüz. Bu analizde, bu dönemdeki fiyat hareketleri arasındaki ilişkilere bakacağız ve bunun sonunu kestirmeye çalışacağız.

Ayı piyasası yukarıda göreceğiniz üzere üç ana düşüş hareketinden (siyah çizgi) oluştu. Şu anda, son düşüş hareketinin içerisindeyiz ve dibi bulmaya çalışıyoruz.

Tüm bu hareketlerde benzer bir harmonik yapı bulunmakta: Önce bir fake-out (sahte) dump (turuncu), sonra başarısız bir yükseliş atılımı (gri), sonrasında da sağlam bir dump (mavi) geldi.

Gelin bu dumplar içinde bazı önemli noktalara bakalım: Her sonraki büyük düşüş,  daha az hacimle olmuş. Alttaki siyah çizgilerin seviyesine bakabilirsiniz. (Burada çoklu borsa verileri kullanıldı.)

Sadece hacim azalmıyor, bunun yanında her dip nokta, bir önceki düşüş hareketine göre daha yüksek (higher low). RSI da her defasında satışın geçmişe göre daha az aşırı olduğuna işaret ediyor. Yani trend bir şekilde “yassılaşıyor”.

Peki bunların anlamı ne? Bize göre balinaların ayı trendinin benzini bitiyor. 17 Aralık 2017’de balinalar’ın tuttukları BTC miktarı en yüksek seviyedeydi ve bunları ellerinden çıkardıkça, bir sonraki “elden çıkarma” işleminin fiyatta yarattığı düşüş etkisi bir o kadar azaldı.

Elbette bu piyasaların nasıl işlediğinin çok basitleştirilmiş bir izahıdır, ancak toplam BTC miktarının içinden kaybedilen / unutulan BTC’leri ve “ne olursa olsun HODL”cuları bir araya getirdiğinizde, borsalarda dönen BTC’nin miktarının göreceli olarak kısıtlı olduğunu, bu bağlamda balinaların borsalarda kullandığı miktarların fiyat hareketinde belirleyici rol oynayabileceğine inanıyoruz.

Her dump sonrası yeni döngüde ellerinde satabilecekleri daha az btc var. İşte bu yüzden 3 dump ayağında her defasında fiyatı düşürme etkileri azalmakta.

Tüm bu veriler bizlere ayı / yatay piyasasının artık bitmeye yakın olduğuna işaret etmekte. Ne dumplar, ne de sekmelerde güç var. Yani balinalar, satış/dağıtım yerine, yine malları (BTC) toplamaya başladılar.

***********************************************************

İkinci analizimiz ise Büyük Üstat Peter Brandt’ın Twitterhesabından (@PeterLBrandt).

Brandt’a göre BTC 15 haftadır süren bir simetrik üçgen içerisinde hareket etmekte. Bu üçgenin sonunda yukarıya kırma şansı teknik analiz olarak %35ken, aşağıya kırma şansı %65 olarak ifade edilmekte. Yukarıya kırması durumunda Brandt, Aralık 2017’de görüdüğümüz şekilde parabolik bir yükseliş olacağı, düşüşte ise $3500 seviyelerini görebileceğimize işaret etmekte.

Her iki senaryoda da 7000’li seviyelerin, üçgenin aşağıya kırılmaması için en önemli destek noktası olduğunu görmekteyiz.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap