1. Ana Sayfa
  2. Analiz
  3. BTCUSD 8800 direnci Consensus’a rağmen kırılamadı. Peki 8100 desteği tutacak mı?

BTCUSD 8800 direnci Consensus’a rağmen kırılamadı. Peki 8100 desteği tutacak mı?

featured

Bir önceki analizlerimizde, fiyatın simetrik bir üçgen içerisinde hareket etmekte olduğundan ve 8800 – 8100 kanalı arasında yatay seyrin kuvvetle muhtemel olduğundan bahsetmiştik.

Dünkü tweetimizde Bitcoin’in 8800 direncini ard arda test edip kıramaması sonucunda, 9350 seviyesinde yaşadığımız gibi yükseliş ivmesinin kuvvet kaybedeceğini ve fiyatın düşebileceğini belirtmiştik.

Kısa Vade Durum:

Gelinen aşamada 1 günlük chartımıza bakalım:

Dün akşamki düşüşün ardından fiyat 1 günlük chartımızda kumo bulutu altına düştü. Ancak 8150 seviyesinde kijun-sen fiyata destek olmakta.

8100 seviyelerinde fiyata ayrca 8 saatlik chartımızda kumo alt sınırı ve 3 günlük chartımızda tenkan-sen destek olmakta.

Orta Vade Durum:

BTC orta vadede, düşen takoz formasyonu içerisinde hareket etmekte.

Düşen takoz formasyonu bize %68 oranında yukarıya doğru patlama şansı veriyor. Peki patlamanın yukarıya doğru olacağını nasıl teyit edebiliriz? Osilatör uyuşmazlığına bakabiliriz:

Fiyat daha düşük dipler yaparken, osilatör daha yüksek dipler yapıyorsa, o zaman düşüş trendi kırılır ve yukarıya hareket başlar.

Ancak bunun mümkün olabilmesi için ömümüzdeki saatlerde/günlerde fiyatın tekrar yükselişe geçerek üst duvarı test etmesi gerekli.

Önümüzde iki senaryo bulunmakta:

Senaryo A: 8100 Desteği Aşağıya Doğru Kırılır:

Bu durumda birçok Elliot Dalgası Analizcisi arkadaşlarımızın belirttiği ABC düzeltme dalgasının C ayağı çerçevesine fiyatın 7800 seviyelerine gerilemesi beklenebilir. Yukarıdaki chartımızda da göreceğiniz üzere fiyat %4 civarı düşüşler gerçekleştiriyor, bu da bizi 7800 seviyesine taşır.

Senaryo B: Fiyat 8100 desteğinden seker:

Bu durumda önce 8500 seviyelerinin, onun ardından da 8800’lerin tekrar test edilmesi gerekecektir. Osilatör uyuşmazlığı ile düşen takoz formasyonundan yukarıya patlamanın teyit edilme şansı doğacaktır.

Değerlendirme:

BTC, henüz Konsensus konferansında beklenen yükselişi yakalayamadı. Geçmiş konferans verileri, gerçek anlamda yükseliş trendinin, konferansın başlangıç tarihinden 1 ay sonra başladığına işaret etmekte, dolayısıyla burada aslında çok büyük bir sürpriz yok.

8800 ve 8100 arasında ifade ettiğimiz hareket kanalı kırılmadıkça, 11 Mayıs’ta ifade ettiğimiz yatay hareket devam edecek ve üçgen sıkışması yaşanacaktır. Bu iki seviyeden birinin günlük mum kapanışı sonrasında kırılması durumunda yeni bir analiz yapıp sizlerle paylaşacağız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap