1. Ana Sayfa
  2. Son Dakika
  3. BTCUSD, kırılan 9 aylık destek çizgisinin üzerine çıkabilecek mi?

BTCUSD, kırılan 9 aylık destek çizgisinin üzerine çıkabilecek mi?

featured

Bitcoin, logaritmik 1 günlük charta baktığımız zaman gerçekten de kritik bir noktada. Ama önce BTC’nin son bir yıldaki fiyat hareketine ilişkin daha uzun vadeli  chartımıza bir bakalım:

İncelenmesinden görüleceği üzere, 14 Temmuz 2017’de test edilip o günden itibaren BTC’nin yükselişi sonrasında tekrar ancak 5 Şubat 2018’de test edilen destek çizgisi, 29 Mart 2018’deki kuvvetli BTC düşüşü ile kırılmıştı. Fiyatın günlerce 6600 destek seviyesinde seyretmesinden sonra 12 Nisan 2018’deki atılım hareketi ile yine kırılan uzun vade destek çizgisi üzerine bir sıçrama yaptı.

Günlük chartımızda ise şöyle bir manzara ile karşı karşıyayız:

Ichimoku analizide, kumo bulutu girişi ile yukarıda bahsettiğimiz uzun vade destek (direnç) çizgisinin kesiştiğini, hatta bu dirence güçlü bir direnç teşkil eden Kijun sen (koyu mavi) çizgisinin de eklendiğini görüyoruz. 9150 seviyelerinde oluşan bu güçlü “dirençler birleşimi, 24 Nisan günü kırılmış olsa da, 25 Nisanda aynı güçte bir düşüş mumu ile bizi Kumo bulutu dışına ve direnç çizgilerimizin altına atmıştı.

Dün akşam geç vakitlerde fiyat 9300 üzerine bir atılım gerçekleştirerek bu dirençleri yeniden kırdı ve kumo bulutu içerisinde günlük mumumuz kapandı. Bugünkü (son) muma bakacak olursanız, altındaki mum ipinin uzun vade trend çizgimizden nasıl döndüğünü net bir şekilde görebilirsiniz.

Mevcut Ichimoku göstergeleri, yükselişe işaret etmekte, ancak kırmızı kumo bulutu fiyat hareketinde yüksek hareketlilik (volatility) belirtisidir. Diğer osilatörlerimizde (macd, obv, cci, rsi, stochrsi) herhangi bir uyumsuzluk görülmüyor.

Fiyatın 9450 ve 9550 seviyelerinde karşılaşacağı önemli fibonacci ve hacim profili dirençleri var. Bunları çabucak aşamasa bile, boğa sezonu için uzun vadeli trend çizgimizin üzerinde kalması gerek.

Önümüzdeki günlerde bu analizimizi güncelleyeceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap