1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Çin hükümeti, 421 adet sahte kripto para tespit ettiğini açıkladı

Çin hükümeti, 421 adet sahte kripto para tespit ettiğini açıkladı

featured

Çin hükümet yetkilileri tarafından yapılan araştırmalara göre, 421 adet sahte kripto para tespit edildi.

 

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığına bağlı internet finansal güvenlik uzmanları komitesi olan IFCERT, kripto para alanında sahte kripto paralara karşı yatırımcıları uyardı. Komitenin raporuna göre, Nisan ayı itibarı ile 421 adet sahte kripto paranın yüzde 60’ından fazlası yurt dışı sunuculardan geliyor ve onları izlemek nerdeyse imkansız hâle geliyor.

 

Sahte kripto paraları anlamamız için 3 temek özellik;

Öncelikle, yatırımcıların bir ödeme yapmak zorunda kaldıkları ve daha sonra programa başkalarını dahil etme sözünü verdikleri “piramit şeması” olarak adlandırılan operasyonel modeli kullanıyorlar.

 

IFCERT finansal güvenlik komitesine göre sahte bir kripto paranın ikinci ve en önemli özelliği açık kaynak kodlarının olmaması.

Bu kripto paraların diğer temel özelliği de yasal kripto para borsalarında işlem görememelerinden dolayı, ticaretlerinin OTC adı verilen borsa dışı işlemlerle gerçekleştirilmesidir.

Çin hükümetine bağlı IFCERT tarafından tanımlanan sahte bir kripto paranın özellikleri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından tanımlananlarla benziyor. SEC, yatırımcıları eğitmeyi amaçlayan yeni bir kampanyada, sahte bir ICO sitesi oluşturdu. SEC’in bu örnek internet sitesine HoweyCoins.com üzerinden ulaşılabiliyor.

İlgili Haberimiz;

ABD Sermaye ve Menkul Kıymetler Düzenleme Kurulu (SEC), ICO’ların tehlikelerine dikkat çekmek için “Howey Coins” adlı sahte ICO sitesi kurdu.

 

 

­

Yorum Yap

Yorum Yap