1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Çin Merkez Bankası Kağıt Çekleri Dijital Ortama Uyarlamak İçin Blockchain Destekli Sistem Geliştirdi.

Çin Merkez Bankası Kağıt Çekleri Dijital Ortama Uyarlamak İçin Blockchain Destekli Sistem Geliştirdi.

featured

Çin Halk Bankası (PBoC), kağıt çeklerini dijital ortama aktarmak için blockchain destekli bir sistemi oluşturdu. Sistemin amacı, finansal dolandırıcılıkla mücadele ve kağıt çeklerin masraflarını azaltmak.

 

Bankanın dijital para birimi araştırma departmanındaki bir memur olan Di Gang’a göre, platform bir yıllık bir gelişim sürecinden sonra geliyor. Di, çeklerin tokenleştirileceğini ve tüm işlemlerin akıllı sözleşmelerle yürütüleceğini söyledi. Çinli yetkililer, çeklerin dijital ortama aktarılmasının daha şeffaf ve daha güvenli olacağını umuyorlar.

 

Sistem geliştiricileri, teknolojinin konsensus algoritmasının finansal hizmetlerin zamanlama gereksinimlerini karşıladığını vurguladı. Dijital faturalandırma sistemi yaklaşık 3 saniyelik kısa işlem sürelerine imkan veriyor ve işlemlerin değiştirilememesini sağlıyor.

 

Çin hükümeti, kripto para ticaretine ve ICO’ları 2017 sonlarında yasaklanması nedeniyle, kripto paralara karşı kuşkuyla yaklaşmasıyla tanınıyor. Ancak, Çinli yetkililer blockchain teknolojisini coşkuyla kabul ettiler. Geçen yıl Çin, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) ile diğer ülkelerden daha fazla blockchain teknoloji patentini yayınladı.

 

Mayıs ayında, Çin Başkanı Xi Jinping, Pekin Çin Bilim Akademisi’nin 19. yıllık konferansında blockchain’i öven bir konuşma yapmıştı. Xi, blockchain’in “yeni nesil” teknolojide çığır açan gelişmelerden biri olduğunu iddia etti:

 

Yapay zeka, kuantum bilgisayarlar, mobil iletişim, nesnelerin interneti ve blockchain ile temsil edilen yeni nesil bilgi teknolojisi, uygulama alanlarındaki atılımları hızlandırıyor.

 

Kaynak: Cointelegraph

Yorum Yap

Yorum Yap