1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Çin’de Görülen OneCoin Dolandırıcılık Davasında Karar Verildi

Çin’de Görülen OneCoin Dolandırıcılık Davasında Karar Verildi

featured

Çin’in Hunan Eyaleti’nde, OneCoin adlı kurumun dolandırıcılık iddiasına yönelik gerçekleştirilen iki yıllık bir davada son dört şüphelinin davası görüldü. Çinli savcılar OneCoin’i suçlu buldu.

 

Hunan Eyaletinin Zhuzhou Ülke Savcılığı, 106 kişiyi incelediği davada Çin’in 20’den fazla ilinden yaklaşık 1,7 milyar yuan (yaklaşık 266 milyon dolar) topladı. Suçlananlar para cezasına çarptırılırken (yaklaşık 1.500 $ – 782.000 $) dört yıl ya da daha az hapis cezasına kadar 10,000 – 5 milyon yuan alındı.

 

2016 yılında, Çinli yetkililer, iddia edilen piramit şemasını soruşturmaları sırasında 30 milyon dolar üzerinde para ele geçirmişlerdi.

 

Justice Network, Danimarka’daki Kopenhag’da bulunan OneCoin organizasyonunun- “Weika Coin” in, suçlarını şu şekilde özetledi: “maddi değeri aldatıcı bir şekilde savunmak” “hayali yüksek kârları gerçekleştirmek için sürekli yeni yatırımcıları teşvik etmek”, “Diğerlerini, web sitesine büyük miktarda para yatırmaya teşvik etmek.”

 

Piramit şeması, 27 fon havuzu hesabına, 140’dan fazla üye ile Çin’de 2 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya sahipti. Programda yer alan fonlar toplamda 15 milyar yuan’dan (yaklaşık 2.3 milyar dolar) fazla.

 

Geçtiğimiz sonbaharda İtalya’da Tüketici Koruma Kurumu (AGCM), bir piramit ya da ponzi şemasını markalaştırma gerekçesiyle OneCoin’e 2,5 milyon € para cezası vermişti.

 

Daha yakın zamanlarda, bu yılın Ocak ayında, Bulgar yasa uygulayıcılarının temsilcileri ve Avrupa Birliği suçla mücadele birimleri, bir Alman savcının emriyle Bulgaristan’daki OneCoin’in ofisine baskın düzenlemiş, belgeler ve sunucular ofislerden toplanmış ve 50 tanığın sorgulanmasının ardından hiçbir tutuklama yapılmamıştı.

 

Kaynak: cointelegraph

Yorum Yap

Yorum Yap