1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Coinbase, düzenlenmiş lisans için ABD Borsalar ve Sermaye Kurulu’na (SEC) başvurdu.

Coinbase, düzenlenmiş lisans için ABD Borsalar ve Sermaye Kurulu’na (SEC) başvurdu.

Wall Street Journal’ın haberine göre, kriptopara borsası Coinbase, lisanslı komisyonculuk için SEC’e başvuruda bulundu. Bu izni alması durumunda Coinbase, tüm faaliyetlerini SEC’in kural ve düzenlemelerine uygun şekilde yapmış olacak.

featured

Wall Street Journal’ın haberine göre, kriptopara borsası Coinbase, lisanslı komisyonculuk için SEC’e başvuruda bulundu. Bu izni alması durumunda Coinbase, tüm faaliyetlerini SEC’in kural ve düzenlemelerine uygun şekilde yapmış olacak.

 

SEC, kriptoparaları ‘tahviller’ olarak değerlendiriyor. Eğer Coinbase bu lisansı almayı başarırsa, SEC’in ‘tahviller’ olarak değerlendirdiği birçok başka altcoin’in Coinbase üzerinden borsaya açılması mümkün olacak.  Öte yandan SEC, hangi dijital paraların ‘tahviller’ olarak saydığı hususunda net değil. Şimdilik SEC, yatırımcılara bu konuda net düzenlemeler gelene kadar yatırımlarında “Howey Testini” kullanmaları tavsiyesinde bulunuyor. 1946 yılında ortaya çıkan Howey Testi, alışılmadık yeni bir mali aracın, bilindik borsa ve senetler ile aynı şekilde düzenlenip düzenlenmemesi kararında yardımcı oluyor.

Coinbase, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda, şu anda borsasında bulunan Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin’den öteye diğer altcoinleri de borsasında listelemek ve büyümek istediğini, amaçlarının “kriptoparaların Google’ı olmak” olduğunu ifade etti. Bunun mümkün olabilmesi için SEC düzenlemelerine uyum şart. Düzenleme ve kurallara göre faaliyet göstermeyen, lisansı olmayan bir şirketin, kriptopara alanında dünyanın en büyüğü olması zor görünüyor.

 

Coinbase, bitcoin’i teknik grupların dışında kitlelere ulaştırmada çok önemli bir rol oynadı. Bugüne kadar sadece en iyi düzenlenen, en istikrarlı ve en iyi bilinen koinleri borsasına ekleyen Coinbase, bir nevi “kendi kendini düzenle” politikası güdüyor. Şirketin bu anlamda “temiz” olarak nitelendirilebilecek geçmişinin SEC’den lisans alınmasında yardımcı olacağı değerlendiriliyor.

 

Geçtiğimiz günlerde Coinbase’in, sitesindeki ticaret, cüzdan ve varlık yönetimi kısımlarını ERC-20 altcoinleri için güncelleyeceğini açıklaması kriptopara kitlelerinde heyecan yaratmıştı. Ancak Coinbase, bu tür yeni coinler eklenmeden önce SEC’in kriptoparalara ilişkin düzenlemelerinin netleşmesi gerektiğini de duyurdu.

 

SEC’in yetki alanına giren “tahviller” için gündemde olan düzenleme ve kurallar, kripto dünyasında kamplaşma yaratmış durumda. Bir grup bu tür düzenleme ve kuralların, endüstrinin sağlıklı büyümesi için şart olduğuna inanırken, özellikle yeni blockchain şirketleri ve altcoin developerları, coinlerini “tahviller” sınıflandırmasına girmeyecek şekilde hazırlamakta ve düzenleme ve kuralların getirdiği masraflardan kaçınmaya çalışmaktalar.

 

Bitcoin Exchange Coinbase Approaches SEC for Regulated License

Yorum Yap

Yorum Yap