1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. CoinDesk 2018 İlk Çeyrek Blockchain Raporunu Yayınladı

CoinDesk 2018 İlk Çeyrek Blockchain Raporunu Yayınladı

2017 yılında tarihi zirvelere ulaştıktan sonra, kripto paralar bu yılın ilk çeyreğinde düzeltme periyoduna girdi. Bir yıl süren parabolik büyümeden sonra, karşımıza çıkan belirsiz durum kafalarda karışıklığa yol açabiliyor.

featured

2017 yılında tarihi zirvelere ulaştıktan sonra, kripto paralar bu yılın ilk çeyreğinde düzeltme periyoduna girdi. Bir yıl süren parabolik büyümeden sonra, karşımıza çıkan belirsiz durum kafalarda karışıklığa yol açabiliyor.

 

Bu karışıklığa ışık tutma için, CoinDesk, 2018 yılı ilk çeyrek Blockchain raporunu yayınladı. Bu rapor, önemli veri kaynaklarından biri olarak nitelendiriliyor.

 

Pazartesi günü yayınlanan raporda, halka açık blokzincir, dağıtık defter teknolojisi, ICO’lar, ticaret ve yatırımlar, regülasyonlar ve blokzincir ile alakalı birçok konu yer alıyor.

 

İşte, ilk çeyrek ile ilgili en önemli altı nokta:

 

1- Kripto için Ayı Piyasası

 

 

Bir önceki çeyrekte yaklaşık 20.000 $ ‘lık tüm zamanların en yüksek seviyesini gören Bitcoin, ilk çeyrekte % 51 düşüş yaşadı. İşlem hacmi, işlem sayısı ve değişim hacmi gibi diğer temel ölçütlerde de benzer düşüşler görüldüdü.

 

Altcoinlerin çoğu, Bitcoin’in bu aşağı yönlü hareketini takip etti. Tüm kripto para piyasası kapitalizasyonu yaklaşık 348 milyar dolar kaybetti.

 

2- Piyasa olgunlaştı

 

 

2017 son çeyreğinde Bitcoin vadeli işlemleri açıldıktan sonra, bunun etkisi olarak ilk çeyrek boyunca istikrarlı bir büyüme gördük. Hem uzun hem de kısa pozisyonlar (Short-Long) arttı.

 

Tüm bunlar Bitcoin isminin her yerde duyulması ve yeni insanların da piyasaya girmesi anlamına geliyor.

 

 

3- Miner’ların Yükseliş Beklentisi Sürüyor

 

 

Bitcoin madencileri “düştüğünde al” taktiğini uygulayamadı

 

İlk çeyrekte, madencilik için harcanan güç oranı (hash rate) eğimini gördük. Bitcoin fiyatıyla ters oranda ilerleyen bu oran 2017 son çeyreğindekine benzer olarak arttı. Bu oran ilk çeyrekte %47 arttı.

 

Bitcoin’in hash rate oranı Bitcoin Cash’e karşı çeyrek boyunca yaklaşık %12 yüksek tutuldu.

 

Madencilerin uzun vadeli tutma eğiliminde olduklarını ve kısa süreli olumsuzluklara aldırmadıklarını belirtmeleri de önemli bir detay.

 

 

4- Vergiler Korkutuyor

 

 

Vergiler, çoğu yatırımcı vergiyi aklının bir köşesinde tuttu ve kripto para birimleri, piyasadaki toplam kazançlar ve çeşitli hükümetlerin vergi oranlarının ortalamasına bağlı olarak, 2017 yılı için küresel vergi gelirinde yaklaşık 70 milyar dolarlık bir katkıda bulundu.

 

Kripto para birimleri ile ilgili vergi parametreleri hala belirsizliğini koruduğundan yapılan ankete katılanların %31i, vergilerini ödediklerini belirtti. Ancak, vergi ödemekle yükümlü olanların sayısı vergisini ödeyenlerin sayısından daha yüksek olabilir.

 

ABD’li ankete katılanların %82’si, vergi yükümlülüğünü anlamanın kolay olmadığını belirtiyor ve ABD merkezli olmayan katılımcıların ise %62’si buna katılıyor. Bu anket insanların (düzenleyiciler dahil) tüm varlık sınıfının yasal vergi durumu hakkında gerçekten kafa karıştırdığı teorisine destek verir durumda.

 

 

5- ICO’lar büyümeye devam ediyor

 

 

ICO faaliyetleri ayında 6,3 milyar dolar arttı. ICO artışları gösteriyor ki, ilk çeyrekteki her ay ICO katılım oranı Aralık ayındaki rekor seviyenin üstüne çıkmış durumda.

 

Telegram’ın 1.7 milyar dolarlık ICO’su, birinci çeyrekte finansmanın %25’inden fazlasını oluşturuyor. Bu dönemde ikinci en büyük ICO, Dragon’un 320 milyon dolarlık etkinliğiydi. Telegram ICO’su olmasa, Mart ayı rakamları Aralık ayının altında olacaktı.

 

ICO artışları ilerleyen zamanda artarak büyüyeceğe benziyor. Ortalama artış miktarı 2017 son çeyreğine oranla iki kart artmış durumda.

 

 

6- İşlem ücretleri Düşüyor

 

 

Bitcoin ağındaki işlem ücretleri, inanılmaz bir oranda düştü. ‘017 son çeyreğinde ortalama 40$ olarak bir işlem ücreti, 2018 ilk çeyreğinde ortalama 9.49$ seviyelerine düştü. Diğer kripto para birimleri de yüzde 60 ila yüzde 90’lık düşüşler görerek bu trendi takip etti.

 

Yüksek ücretler, kullanıcıların işlem yapma isteğini engellemiş olabilir, ancak ücretlerin düştüğünü ve işlem ücretlerindeki düşüşleri gören yeni yatırımcı gelecektir. Ücret seviyeleri de bir talep barometresidir. Daha fazla insan 2017 4. çeyrekte kripto para kazandığı için, ücretlerde artışlar gördük. Yani ücretlerde bir azalma, talebin daraldığını ima edebilir.

 

İlk çeyrekte Lightning Network başta olmak üzere ücretlerin daha da azaltılmasına yardımcı olacak çözümler hayata geçirildi.

 

 

Kaynak: https://www.coindesk.com/coindesk-releases-q1-2018-state-of-blockchain-report/

Yorum Yap

Yorum Yap