1. Ana Sayfa
 2. Son Dakika
 3. Yatırım yaptığınız kripto paraların, yazılım ekibinin proje için ne sıklıkla çalıştığını görmek ister misiniz?

Yatırım yaptığınız kripto paraların, yazılım ekibinin proje için ne sıklıkla çalıştığını görmek ister misiniz?

Bu yazımızda sizlere yatırım yaptığınız Coin, Token veya İco'ların vaad ettikleri proje için, GitHub üzerinden yaptığı çalışma yoğunluğuna bakacağız. Kripto sektöründe yatırım yapmadan önce mutlaka proje hakkında detaylı araştırma ve analizlerimizi gerçekleştirmeliyiz. Peki nelere dikkat etmeliyiz;

featured

Merhabalar değerli takipçilerimiz,

Bu yazımızda sizlere yatırım yaptığınız Coin, Token veya İco‘ların vaad ettikleri proje için, GitHub üzerinden yaptığı çalışma yoğunluğuna bakacağız. Kripto sektöründe yatırım yapmadan önce mutlaka proje hakkında detaylı araştırma ve analizlerimizi gerçekleştirmeliyiz. Peki nelere dikkat etmeliyiz;

 

Kripto Yatırımı yapmadan önce dikkat etmemiz gerekenler

1- Whitepaper?

 •  Projenin genel hatlarının incelenmesi?
 •  Kopyala/Yapıştır olup olmadığı?

2- Teknolojileri?

 •  Nasıl Çalıştığı?
 •  Yapılabilirliği?

3- Yol Haritası?

 •  Şu andan önceki yol haritalarına riayet etmişler mi?
 •  Şu andan sonraki yapacaklarının yapılma realitesi?

4- Kimler Projeye Destek Veriyor?

 • Adı geçenlerin gerçekten destek verip vermediği?

5- Danışmanları Kimler?

6- Daha önce neler yapmış?

7- Proje Ekipleri?

 •  Kimlerdir? Gerçek kişiler mi?
 •  Daha önce neler yapmışlar?
 •  Projeyi yapabilecek düzeydeler mi?
 •  Proje için şimdiye kadar kat ettikleri yol?

 

Biz, bugün sizler yatırım yapacağınız proje için belkide en önemli hususlardan bir tanesi olan, proje ve ekibinin proje için ne düzeyde çalıştığını konusunu irdeleyeceğiz.Çünkü üstte yer alan bir çok kritere bakıldığı zaman bütün kripto firmaları (ayrı ayrı) en iyisi olarak görünmektedir. Çok fazla vaadleri, şaşalı danışmanlar, ekipleri, yol haritaları vs.. bunlar sözde mi kalıyor yoksa gerçekten yazılıma (projeye) dönüşebiliyor mu? Ekibin gerçekten bir icraati var mı?  Bunu takip etmeninde en kolay ve güzel yollarından bir tanesi ekibin; GitHub’ta ne kadar aktif oldukları, GitHub’ta ne kadar kodlarını paylaştığı, bu sürecin ne kadar sıklıkla ilerlediği, güncelleme yapıldığı ile ilgili  çok önemli bir göstergedir. Bu tür kripto firmaları için GitHub vazgeçilmezdir.

Bunu bizim için daha kolay hale getiren CryptoMiso sitesiyle sizleri tanıştıracağız.

 

CryptoMiso Nedir?

GitHub’ı baz alarak, proje ekibinin, projelerini gerçekleştirme adına ne kadar sıklıkla GitHub’a proje güncellemesi yaptığını sayısal verilerle gösteren bir sitedir. Bu vasıtayla (tam kesin olmamak kaydıyla) projesine önem verenlerin ve projeyi gerçekleştirmek adına sürekli çalışan ekipleri görebilmemizi ve diğerlerine göre ayırt etmemizi sağlar. Site bünyesinde yaklaşık 573 adet projeyi anlık olarak güncellemeleme verisini(sayısal olarak) sunmaktadır.

 

Neden CryptoMiso’yu Kullanalım?

Üstte saydığımız biz etken yatırım yapmak için önemlidir. Şayet en önemli hususlardan bir taneside projenin kendini gerçekleştirme aşamasında ne kadar çalıştığıdır. Özellikle uzun vadeli yatırımlar için ekibin, projeyi gerçekleştirmek için yoğun çalışması, yatırımın bir nebzede olsa risk unsurunu düşürebilmektedir. Gerçekleşeme yolunda olan proje, yeni yatırımcılar çekebilecek ve yatırımızın daha fazla kazandırmasına olanak sağlayabilir. Ki bu uzun vadeli yatırımlar için hayati öneme sahiptir. Bu bilgiler ışığında yatırım yapacağımız projenin risk analizini daha etkili yapabiliriz.

 

Peki CryptoMiso Nasıl Kullanılır?

Öncelikler CryptoMiso.com sitesine giriyoruz. Crypto commits yazısının yan tarafında sırasıyla; past 3 months (Son 3 ay) – past 6 months (Son 6 ay) – past 9 months (Son 9 ay) – past 12 months (Son 12 ay) şeklinde listeleme seçenekleri bulunmaktadır. İstediğinizi zaman dilimini seçip o zaman aralığında kontrollerinizi sağlayabilirsiniz. Orta tarafta bulunan grafiğin yan tarafında top 10 listesi bulunmaktadır. Buda üstte yer alan zaman dilimi içinde projesini en çok güncelleyen ilk 10 kriptoyu göstermektedir. Sayfadan aşağıya inip bünyesinde yer alan coin/token/ico’ların grafiklerine ulaşabilirsiniz.

 

NOT: Unutulmamalıdır ki ekibin projeyi gerçekleştirme çabası en önemli etkenlerdendir. Bu sitenin verilerine göre projelerin güncellemesini baz almaktadır. Bu projelerin gerçekleşreceğinin kesinleşeceğinin net göstergesi değildir. Farklı kaynaklardan da yararlanılmalıdır.

Merak ettiğiniz bütün konuları yorum aracılığı ile bizlere sorabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap