1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Deutsche Bank, Allianz ve Auto1 Blokchain Üzerinde Araç Finansmanı Yaratmak İçin Ortaklık Kurdu

Deutsche Bank, Allianz ve Auto1 Blokchain Üzerinde Araç Finansmanı Yaratmak İçin Ortaklık Kurdu

featured

Alman sigorta grubu Allianz ve Deutsche Bank, Berlin merkezli otomobil değişimi Auto1 ile blockchain teknolojisini kullanarak otomotiv finansmanı sağlamak için ortaklık kurdular.

 

Üç ortak, “Auto1 Fintech” adında, kendilerinin %50’den fazlasına sahip oldukları yeni bir şirket kurdular.

 

CEO Hakan Koç, Bloomberg ile yaptığı röportajda, yeni girişimin Auto1’in araçlarını satın alan otomobil bayileri için sigorta ürünleri ve kredi finansmanı sunacağını söyledi. SoftBank Group Corp. tarafından desteklenen Auto1, ikinci el araçları bireylerden satın alıp ve daha sonra bayilere satan bir online alışveriş platformudur.

 

Kredi ödeme ve yeniden finansman onayları bir blokzincire kaydedilecek. Yeni süreç, iki haftadan uzun süren, evrak işleriyle uğraştırmaktan ziyade bayiliklerin alımlarını hızlıca yapabilmelerine izin verecek. Auto1, yeni blockchain platformunun şirketin tekliflerini çeşitlendirmesine ve müşteri sadakatini artırmasına yardımcı olacağını umuyor. Hakan Koç’a göre:

 

Sermayeyi özgürleştiriyoruz ve sonuç olarak müşterilerimiz daha hızlı işlem yapabilecek. Bu bir kazan-kazan.

 

Dünyanın dört bir yanındaki diğer otomotiv şirketleri, basit finansal işlemlerden otonom sürüş desteğine kadar uzanan blockchain teknolojisi uygulamalarını test ediyor. Bir pilot projede, Mercedes-Benz’in arkasındaki otomobil devi Daimler AG, çevre dostu sürüşü ödüllendirmek için bir blockchain tabanlı program başlattı. Çevre dostu sürüş alışkanlıkları uygulayan sürücüler, yani düşük hızlarda sorunsuz ve güvenli sürüş yapanlar, daha sonra etkinlikler ve diğer ödüller için VIP bilet alışverişi yapabilecekleri MobiCoins alacaklar.

 

Mart ayında, Amerikan otomotiv devi Ford Motors, trafik akışını yönetmek için kripto tokenlerinin değişimini içeren bir araçtan-araca iletişim yöntemine patent verdi. Potansiyel bir etkileşimin bir örneği, bir sürücü randevu için geç kaldığı takdirde, belirli sayıda jeton karşılığında gelecek 10 dakika boyunca başka araçları geçmeyi talep edebilecek.

 

Kaynak: cointelegraph

Yorum Yap

Yorum Yap