1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. Doge Coin Nedir? Detaylı İnceleme

Doge Coin Nedir? Detaylı İnceleme

5a558ea7d3806c0b44860f07

Dogecoin nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır?

Doge” kelimesi, aslında hepimizin bildiği üzere köpek anlamına gelen İngilizce “Dog” kelimesinin kasıtlı olarak yanlış yazılmasından türetilmiş ama bunun ilk ortaya çıkış sebebi olarak 2005 yılında Homestar Runner adlı internette yayınlanan çizgi film/kukla gösterisi türünde olan serinin bir bölümünde ortaya cıkmasıdır.

Dogecoin” haline gelebilmesi ise doğrudan bu noktadan sonra değil, Doge CAPS şeklinde ün kazanması ile gerçekleşmiştir. Form ve blog sayfalarında, Shiba İnu cinsi bir köpeğin fotoğrafları üzerine sanki köpeğin iç düşüncelerini dile getiriyormuşçasına karikatürize edilen ve genellikle içeriğinde “wow” “such x” “so y” formatında olan fotoğraf paylaşımları üzerinden her türlü konu üzerine mizah yapılmaktaydı. 2013 yılı ortasında Tumblr ‘Facebook gibi sosyal medya’ Dalga esprisi ile popüler hale geldi. Hatta yılın internet fenomenlerinden biri olan Caps aralık ayında popülaritesinin tepe noktasına ulaşarak doğrudan Dogecoin’in ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

İt Köpek muhabbeti anladık. Peki ya Dogecoin Devamında Ne Oldu?

Sosyal medya ve Blog Sayfalarında gırgır olan Doge geyiğini fark eden Billy Markus adlı bir yazılımcı bunu fırsatına geçirip Litecoin ‘in bir türevi olan Dogecoin çıkartmıştır. İlk etapta insanlar Doge esperisini çok ucuz olan Dogecoin ile hız kazanıp Para Dediğin nedir ki Köpeğin olsun olarak devam etmiştir. Zamanla kripto paralara ilginin artmasıyla “Doge” muhabbetinin başlayıp ünlenen Dogecoin, çok kısa sürede geyik muhabbeti çapında bir fikir olmaktan çıkıp, Gerçek hayatta yerini bulup ve internetteki genç popülasyonun da etkisiyle geniş çaplı benimsenip ciddi anlamda çok hızlı çıkış yapan bir kripto para haline gelmiştir.

Teknik Bilgileri:

Dogecoin, proof-of-work (POW) için aynı Litecoin gibi Scrypt kullanıyor ve block zamanlaması 1’er dakika olarak belirlenmiş. Buna ek olarak 4 dakikalık sürelerde zorluk seviyesinin network tarafından yeniden hesaplanması ve çıkartılabilecek olan Dogecoin miktarının sınırsız olmasından Bitcoin gibi Kripto paralardan Ayrılan Temel unsurlardan.

Dogecoin’in temel dikkat çeken farkı beklide kendisin dogması ve büyümesinde en büyük özeliği ilk dönemlerde çok hızlı coin üretimine izin verecek şekilde ayarlanmış olmasıdır. Espri üzerine yaratılmış olan bir Dogecoin ‘in piyasada şu anda bile bir Amerikan Dolarının 1500’te biri olarak değerleniyor, kişiler birbirlerine 5bin – 30bin Doge göndererek ‘ Paranın ne Değeri var Köpeğin olsundan yola çıkaraktan sana 30.000 Köpek parası gönderdim. Sembolik değer taşıyan küçük miktarlarda parayı sanki büyük miktarlarmışçasına “hava atmanın” keyfine varıyorlardı, hala da varıyorlar. Peki Olumsuz olan bu gayri ciddiyet neden büyümesine sebep oldu cevabı yine kendi içinde saklı Teknolojik açıdan bakıldığında, Dogecoin kullanmanın Bitcoin vb diğer coinlerini kullanmaktan hiçbir farkı, zorluğu veya kolaylığı yok. Hepsi aynı Kripto Para Yeni girecek olanlar Acemiliklerini Binlerce Dolarlık Yatırımlarını yapmadan önce küçük bir miktar Dogecoin alarak Yanılma Öğrenme Tahtası olarak kullanmaktalar.

2018 YILINDA DOGECOİN NE YAPABİLİR ?

Dogecoin’in Ethereum’un coinler arası Rinkeby test ağının test değeri haline geldiği haberleri, bu yılın sonlarında Dogethereum olarak mecburi bir çatallanma hedeflenen bir projenin detaylarını ortaya çıkardı.

Dogethereum ile cidden Dogecoin’in yılı mı olacak?

Dogethereum Köprüsü olarak bilinen Rinkeby projesiyle ismi açıklanan Dogethereum (DOGX), Dogecoin zincirinden sonbaharda ayrılmak istiyor. Bu, Dogecoin’in ilk hard forku olacak.

Geliştiricilerin konu ile ilgili Bitcointalk’da yaptığı açıklama şu şekilde:

Dogethereum, yeni bir merkezi olmayan dijital para birimi olarak, en hızlı işlem, akıllı sözleşmelerle ETH algoritmasına dayanan popüler Dogecoin’den ilham alınarak kurulacak. Hedefimiz, ASIC madenciliği, hızı ve basitliği olmaksızın, Doge para birimlerini yepyeni bir yapıya kavuşturmak.

 

Güncel DogeCoin Verileri

 

Yorum Yap

Yorum Yap