1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Dünya Parası Olma Yolunda Bitcoin – Engeller ve Çözüm Önerileri

Dünya Parası Olma Yolunda Bitcoin – Engeller ve Çözüm Önerileri

Crypto-Para-Aklama

Kripto sosyal medyasında sıklıkla BTC’nin teknik gelişim yol haritasında ne noktada olduğu, “krallığını altcoinlere kaptırma” ihtimalinin olup olmadığı tartışılır durur. Kripto dünyasında birçok altcoin, daha önce denenmemiş yöntemlerle eski sorunları çözmeye ve blockchain ile daha önce mümkün olmayan, yeni faydalar getirme çabalarını sürdürürken, Bitcoin de arkasındaki gönüllü developer ordusu ile kendini geliştirmeye ve bu yarışta geri düşmemeye gayret gösteriyor. Gelin birlikte büyük resme çabucak bakalım:

Ölçeklenebirlik Sorunu

Bitcoin’in en büyük sıkıntılarından biri olan “scaling” yani yüksek hacimde de işlemleri tıkanma yaşanmadan hızlıca gerçekleştirebilme sorunu “Lightning” protokolü sayesinde aşılacak gibi görünüyor. Henüz kısıtlı sayıda node arasında gerçekleşen deneme işlemleri başarılı. Örneğin Visa ödeme sistemi saniyede 24,000 işlem yapabiliyorken, ilk model BTC saniyede 7 işlem sınırındaydı. Artık lightning ile saniyede bir milyon üzeri işlem yapmak mümkün. Kaldı ki Visa, saniyede 24,000 “işlem” derken sadece teyit alıyor, alış/satışı sonuçlandırma işlemini sonraya bırakıyor.

Bitcoin’de ise saniyede milyonlarca alış/satış işlemini tamamen gerçekleştirmekten bahsediyoruz. Şu anda bu sistem daha test aşamasında ve saniyede BTC işlemi yaklaşık 20 BTC ile sınırlı. Yani bu hızda, yüksek hacimde işlemler için daha zamana ihtiyaç var.

Yine de şu anda örneğin “100 dolar altı işlemlerde”, BTC’nin halk nezdinde kullanımının yaygınlaşması için gerekli olan “abi starbucks kuyruğunda iki saniyede onay gelecek mi?” sorusuna çok yakında olumlu yanıt verebileceğiz.

Transfer Harçları

Yüksek hız gerektirmeyen, yüksek meblağ transferlerinde ise BTC, harçlar yönünden konvansiyonel banka sistemlerinin hayal edemeyeceği bir noktaya geldi bile. İki hafta önce 20milyon dolarlık bir para gönderimi için 14 sent ile yapılan BTC işlemi, sosyal medyada gündem olmuştu.

Kripto’nun Üç Temel Sorunu

Kriptoparalardaki sıkıntıyı bir üçgen içinde özetlemek mümkün. Kriptoparalarda şu anda bu üçgende özlenen iki özelliğe ulaşmak, diğer özlenen özelliği feda etmek anlamına geliyor. Örneğin çoğu altcoin, scalability ve güvenlik sözü verirken, (bazen gizlice) merkezi yapılara yöneliyor.

İşte @lightning protokolünün tam olarak uygulamaya geçmesi, üçgendeki üç unsuru bir araya getirme anlamına gelecek ve Satoshi’nin vizyonu çerçevesindeki elektronik para o zaman mümkün olacak. Bunun gerçekleşmesi için çok da uzun bir süreye gerek yok. Peki madem her şey tıkırında, fiyat neden yükselmiyor?

Kurumsal Sermayenin Vesayeti

Yanıt kurumsal finansman akışının tereddütünde gizli. Bazı öncü ve yüksek risk seven sermaye 2017 yılında ciddi şekilde kriptoya girdi. Ancak pastadan daha büyük pay alabilmesi için kurumsal yatırımın vesayeti, yani güvenliği ile ilgili yapılması gerekenler var.

100 milyon dolar yatırmak isteyen şirkete “100 dolarlık ledger usb al orada sakla BTC’ni” diyemezsiniz. Coinbase ve Ledger gibi firmalar, bu yılki Consensus fuarında bu konudaki projelerini duyurdular. Eylül’den sonra “büyük abilerin btcsini saklama” konusunda kurumsal çözüm geliştiren adımlar gelecek.

Yakın Geleceğe İlişkin Öngörüler

Bitcoin, kriptolar arasında piyasada ilk olma, ağ etkisi, basit ama etkin olma, en güvenilir yapıya ve dünyadaki en iyi gönüllü developer grubuna sahip olma gibi sebeplerden ötürü piyasaya yön veren lider olmuştur.

“Gizlilik, hızlılık, akıllı kontrat” gibi ek özellikler sunan altcoinlerin %99’u, az önce izah ettiğimiz ölçeklendirilme, güvenlilik ve sansüre karşı direnç arasında mutlaka en az bir unsuru feda etmekte, yarışa geç girme, basit olmama gibi dezavantajlar içermektedirler.

Üçgendeki 3 özelliğe sahip olacak, kısıtlı bir developer grubunun cebinin şişmesi amacını taşımayacak, BTC’ye lightning ve akıllı sözleşme özelliği de geldikten sonra bunların ötesinde yeni bir fayda getirebilecek bir altcoin gelene kadar, Bitcoin kral kalmaya devam edecektir.

0.0
Review Overview

    Yorum Yap

    Yorum Yap