1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Dünyanın İlk Fiziksel Bitcoin Banknotu Singapur’da Basıldı

Dünyanın İlk Fiziksel Bitcoin Banknotu Singapur’da Basıldı

Akıllı Banknot firması olan Tangem'den yapılan basın açıklamasına göre şirket, Singapur'daki Megafash Suntec mağazasında “Bitcoin Banknot” un ilk pilot satışına başlandı.

featured

Akıllı Banknot firması olan Tangem’den yapılan basın açıklamasına göre şirket, Singapur’daki Megafash Suntec mağazasında “Bitcoin Banknot” un ilk pilot satışına başlandı.

Başlangıçta, banknotlar 0,01 ve 0,05 BTC’ler halinde basıldı. 95 ABD Doları ve 485 ABD Dolarına tekabül ediyor.

Akıllı banknotlar, kripto para ve blockchain teknolojisine çok hakim olmayan kullanıcılar için güvenli ve tanıdık bir kullanım yöntemi sağlıyor. Sentetik kağıttan imal edildiler. Chip olarak Samsung Semiconductor Inc. tarafından üretilen S3D350A chipini kullanıyorlar.

Banknotlar, kendi özel anahtarlarına sahip olan, kopyalanamaz bir cold wallet (soğuk cüzdan) olarak kabul edilebilirler. “Fiziksel bitcoin”, önümüzdeki dönemlerde, günlük kullanım için normal para benzeri bir karakter alabilir.

Akıllı banknotların tanıtımı, tüketicilerin nakit benzeri işlemler için bitcoin kullanmasına izin verecektir, şeklinde yapılmıştır. Singapur hükümeti, kripto paralara deneysel bir yaklaşımla bakmaktadır.

Kısa bir süre önce, Singapur Başbakan Yardımcısı Tharman Shanmugaratnam kripto paralara dair şunları söylemiştir.

“Singapur Para Yönetimi (MAS), bu gelişmeleri ve maruz kalabilecek potansiyel risklerini yakından inceliyor. Şu an itibariyle, burada kripto para ticaretini yasaklamayı gerektiren güçlü bir neden mevcut değil.”

Tangem, 2018’in sonuna kadar akıllı banknotlar üretmeyi planlıyor. Projeyi ticari amaçla test etmek için, ortaklarına ve distribütörlerine başlangıçta 10.000 bitcoin banknotu verilecek.

Kripto para birimleri, ATM’ler, türev piyasaları ve şimdi banknotlar gibi gerçek paranın kullanıldığı birçok sektöre ayak bastı. Örneğin, ATM olarak, 66 ülkede yaklaşık 2,916 BTC ATM’si kuruldu ve sayı artmaya devam ediyor.

Bu yılın başlarında, Twitter CEO’su Jack Dorsey, bitcoin’in 10 yıl içinde küresel bir para birimi olabileceğini iddia etti. Ve şunları ekledi:

“Sonunda dünyanın ve internetin tek bir para birimi olacak. Şahsen bunun bitcoin olacağına inanıyorum. ”

Yorum Yap

Yorum Yap