1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Ethereum Ağındaki Yoğunluk Transfer Ücretlerini İkiye Katladı

Ethereum Ağındaki Yoğunluk Transfer Ücretlerini İkiye Katladı

featured

Ethereum merkezsiz uygulama ekosistemi(dApp) şu anda patlayıcı bir büyüme yaşıyor. Ethereum dApps, son 24 saatte 11.000 kullanıcının üzerinde ve 500 farklı uygulamada 7,5 milyon ABD Doları işleme ulaştı. Ethereum blockchain’in kullanımının artması tartışmasız iyi bir şey olsa da, işlem hacmindeki artış tıkanıklığa neden olmakta ve Gas ücretlerini iki katına çıkarmaktadır.

 

Dağıtılmış uygulama izleme web sitesi Dapp Insight’a göre, son gün itibariyle, Ethereum tabanlı dApps’ler üzerinden 10 milyondan fazla ETH transfer edildi ve 14 milyondan fazla Gas ödendi. DApp kullanımındaki çarpıcı artış, Aralık 2017’de ETH işlem gecikmelerine neden olan bir Ethereum tabanlı dApp olan CryptoKitties’in etkisini yansıtmaktadır.

 

Ethereum tabanlı oyunlar ağı yavaşlatıyor

GAS ücretlerindeki dramatik artış, çevrimiçi forumlardan çıkan birtakım oyunların viral popülaritesine bağlanıyor. CryptoKitties kadar zarar vermeseler de bu yeni dApp’ler 24 saat içinde 26.000’in üzerinde işlem gerçekleştirdi ve bu da GAS maliyetlerinin fiyatını ikiye katlayarak 0,02 dolara çıkmasına neden oldu.

 

Büyük Ölçekli İşlem Hacmi için Ethereum Blockchain Hazır mı?

Ethereum ağı, saniyede yaklaşık 13 işlem gerçekleştirebilir bu da ağın çok büyük bir kullanıcı tabanı tarafından aynı anda kullanılabilmesini zorlaştırmaktadır.

 

Ancak, Ethereum’un yakın zamanda değiştireceğini söylediği konsensus metodu buna bir çözüm olabilir. Proof of Work(POW) sistemini bırakıp uyarlanmış Proof of Stake(POS) konsensus methoduna geçecekleri bilinen Ethereum, yeni sistemin bu yoğunluğu kaldırabilecek hacime sahip olduğundan emin olması gerekiyor.

 

Kaynak: https://cryptoslate.com/ethereum-network-congestion-doubles-gas-fees-as-game-dapps-capture-7-5m-in-24-hours/

Yorum Yap

Yorum Yap