1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Ethereum üzerindeki en iddialı projelerden olan GOLEM (GNT) hayata geçti!

Ethereum üzerindeki en iddialı projelerden olan GOLEM (GNT) hayata geçti!

“Bilgisayarının fazla CPU gücünü kişiden kişiye yöntemi ile başkalarının kullanımına sunmak suretiyle para kazan!”  sloganıyla yola çıkan Golem projesi, 3 yıl ve 14 güncellemelik bir serüvenin sonunda bugün hayata geçti.

featured

 

“Bilgisayarının fazla CPU gücünü kişiden kişiye yöntemi ile başkalarının kullanımına sunmak suretiyle para kazan!”  sloganıyla yola çıkan Golem projesi, 3 yıl ve 14 güncellemelik bir serüvenin sonunda bugün hayata geçti.

 

GNT tokenleri 20 dakikada tükenen ve yapımcıların 820,000 ETH topladığı projenin hayata geçmesi, Ethereum üzerinde inşa edilen ilk projelerden biri olması açısından önem arz ediyor. Gelinen noktada projenin asıl hedefi olan dünya çaplı bir süper bilgisayar yaratılması aşamasına henüz gelinmemiş olsa da, MainNet’in devreye girmiş olması hem Golem için, hem de Ethereum için önemli bir gelişme.

 

Mevcut haliyle Golem, bilgisayarınızın CPU gücünü “Blender” isimli program üzerinden CGI animasyonlar, üç boyutlu aplikasyonlar ve oyunlar yaratılması amacıyla dışarıya kiralamanıza yarıyor. Blender’a doğrudan bağlanan bir arayüz, GNT karşılığında bilgisayar gücünü alıyor.

 

Şu anki sürüm olan Golem Beta veya Brass Golem ile yapımcılar, mevcut teknolojinin gerçek piyasa ortamında, gerçek para ile nasıl bir performans sergilediğini ölçmeyi amaçlıyorlar. Golem’e iki türlü bağlantı mümkün: Bilgisayar gücü isteyen “talep ediciler” ve bilgisayar gücünü satmak isteyen “sağlayıcılar”. Sağlayıcılara küçük çaplı işler veriliyor ve onların bilgisayarlarının gücü ile tamamlanan işlemler birleştirilerek, büyük işlemin yapılması sağlanıyor.

 

CEO Zawistowski, tüm bu işlemlerin node’lar arasında gerçekleştiğini ifade ediyor. Kendisi bir blockchain üzerinde inşa edilmese de Golem, Ethereum tabanını GNT tokeni ve konsensüs mekanizması için kullanmakta. Zamanla bu platform üzerinden en kompleks hesaplamaların bile birkaç saniyede yapılabilmesi amaçlanmakta. Yapımcılar, Golem’in kendi aplikasyonu üzerinden bu hizmete erişim yerine doğrudan Blender programı için bir plug-in yapmak için çalışmaları başlattılar. Gelecekte Golem’in bir kullanım alanı olarak “öğrenen bilgisayar / machine learning” projeleri olabileceği de ifade ediliyor.

 

Kaynak: https://www.coindesk.com/golem-arrives-one-ethereums-ambitious-apps-finally-live/

Yorum Yap

Yorum Yap