İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Ethereum İçin Kritik Gün – SEC Oturumu Fiyatı Nasıl Etkiler?

Ethereum İçin Kritik Gün – SEC Oturumu Fiyatı Nasıl Etkiler?

featured

SEC ve Ethereum’un İlişkisi

Ethereum’un (ETH) bir menkul kıymet olup olmadığına ilişkin 7 Mayıs 2018’de (bugün) ABD’nin Borsa, Menkul Kıymetler ve Sermayeler Düzenleme Kurulu olan SEC‘te gerçekleştirilecek oturum, kripto para piyasasında heyecan yarattı.

 

Image result for securities and exchange commission

 

SEC, ABD’de sunulan menkul kıymetleri denetleyen ve düzenleyen kurum olarak, bir yatırım aracının, mevcut halinde herhangi bir işlevselliği (utility) olmaksızın, sadece gelecekte kar getirme sözü ile, bir başka bir deyişle herhangi bir ürün olmadan geleceğe ilişkin sözler verilmesi halinde ABD’deki ilgili yasaların ihlalinin olup olmadığını tespit eder.

SEC Başkanı Jay Clayton, Kasım ayında kripto paralar ve menkul kıymetler ile ilgili yaptığı bir açıklamada, Ethereum’u Bitcoin ile ayrı bir kefeye koyarak, geriye kalan tokenların menkul kıymet teşkil ettiğini ifade etmişti. Ancak geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Clayton’un, bu defa “para yerine geçmeyi amaçlayan, ‘alış-veriş’ aracı olan Bitcoin, bir menkul kıymet değildir,” deyip, “geriye kalan tokenlara baktığınızda, projelerin finansmanı için kullanılan koinlerin arasında menkul kıymet teşkil etmeyen koin bulunmuyor,” şeklinde konuşması, kafaları bir nebze karıştı.

 

ETH Menkul Kıymetler Sınıflandırmasına Giriyor mu?

 

ETH, mevcut hali ile işlevselliği olan bir araçtır. Günümüzdeki ETH alım satım işlemlerinin %53’ü, akıllı kontratlar için kullanılmaktadır. Dolayısıyla gelinen noktada SEC’in ETH’yi “ortada bir ürünü bulunmayan, tamamen gelecekte kar yapma amaçlı olarak sunulan bir menkul kıymet” olarak değerlendirme ihtimali neredeyse yok denecek kadar azdır.

 

Image result for ethereum ico 2004

 

Geçmişten Gelen Hayalet: 2014 ICO’su

Peki sıkıntı nerededir? Sıkıntı, 2014 yılında ETH’nin ilk arzının yapıldığı 2014 yılında ICO ile ilgilidir. Bu ICO ile Ethereum Derneği 31,000 BTC (o zamanın fiyatı ile $18.3 milyon) topladı.

Ethereum Derneği, bu ICO’dan, “gelecekte kıymetlenecek bir araç için” topladığı paralarla Ethereum platformunu geliştirdiği için, SEC’in, “2014 yılında yaptığınız ICO’da, menkul kıymet teşkil eden bu araç için SEC’den izin almadan ABD’li yatırımcılara satış yaptınız, dolayısıyla yasa ihlali var,” deme ihtimali var.

Önceki ABD Hükümet Denetçisi Gary Gensler, ETH’nin durumuna ilişkin ABD hukuk sisteminde bir emsal olmadığını ifade etti ve kendi yorumu olarak ETH’nin “ABD’deki yasalara uymayan bir menkul kıymet (non-compliant security)” olabileceğini ifade etti. Bununla birlikte Gensler, ETH’nin tüm koinlerinin mine edilmiş olmasının, bir menkul kıymet sınıflandırmasına dahil edilmemesi için güçlü bir argüman olduğunu da sözlerine ekledi.

Gelişmeler üzerine Ethereum Derneği, ETH’nin arz ve talebini kontrol etmediğini ve kendilerinde piyasadaki toplam ETH’in %1’inden az bir miktarda ETH olduğunu açıkladı.

 

SEC Oturumu Fiyatı Nasıl Etkiler?

SEC, sadece ABD’deki menkul kıymetler ile ilgili olarak ilgili yasaları yorumlamakla yükümlü, uluslararası piyasalarda doğrudan yetkisi olmayan bir kurumdur. ABD’deki yatırımcıları ve ABD’de kurulu şirket ve yöneticileri üzerinde yasayı yorumlamak kaydıyla doğrudan bir etkisi olsa da, merkezsiz kripto tokenlarda “suçlu bulup yargılama” olamayacağı değerlendirilmektedir. Kaldı ki, Ethereum’un ABD’li şahıslarca mining yöntemiyle, veya ICO dışında (gizlilik temalı Monero gibi tokenlarla) alımı mümkün olduğu için, bu bağlamda sınıflandırma ve yaptırım daha da zorlaşmaktadır.

Uzmanlar, SEC oturumundan ETH’nin bir menkul kıymet olduğu yönünde bir haber çıkması durumunda, piyasalarda kısa süreli bir düşüş yaşansa da, bu kararın, küresel piyasadaki hakimiyeti de göz önünde bulundurulduğunda ETH’in orta ve uzun vade fiyat hareketini etkilemeyeceğine işaret etmektedir. SEC oturumunda ETH’nin bir menkul kıymet olmadığı yönünde bir karar üretilmesi durumunda ise bunun benzer durumda olan diğer tokenlar için emsal teşkil edeceği ve başta ETH olmak üzere kriptopara piyasasına genel anlamda olumlu bir etki yapacağı değerlendirilmektedir.

Kaynak 1:

https://www.trustnodes.com/2018/05/06/big-day-eth-secs-chairman-already-stated-ethereum-not-security

Kaynak 2:

https://cointelegraph.com/news/wsj-eth-now-in-a-gray-zone-but-2014-ico-was-likely-an-illegal-securities-sale

Yorum Yap

Yorum Yap