1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Ethereum topluluğu, Bitmain’in Ethereum madenciliği cihazı ile birlik olası hard fork’u tartışıyor

Ethereum topluluğu, Bitmain’in Ethereum madenciliği cihazı ile birlik olası hard fork’u tartışıyor

Bitmain'in, Ethereum madenliği için cihaz geliştirmesiyle beraber Ether topluluğu bir hard fork fikrini tartışmaya başladı.

featured

Bitmain’in, Ethereum madenliği için cihaz geliştirmesiyle beraber Ether topluluğu bir hard fork fikrini tartışmaya başladı.

 

Uzun bir süredir söylenti halinde olan Bitmain’in Ethereum madenciliği için cihaz geliştirdiği haberleri resmi açıklamamalarda doğrulandı. Bitmain’in bugün geçen gün yaptığı açıklama ile Ethereum madenciliği için “Atminer E3” adını verdiği cihazını resmi sitesi üzerinden satışı sundu.

Bitmain’in Ethereum madenciliği için geliştirdiği Antminer E3 cihazı

 

Şirketin Ethereum madenciliği cihazı üretmesi ve kullanıma sunması topluluk tarafından bir takım endişeleride yanında getirdi.

1- Bitmain’in Bitcoin madenliğinde yaptığı gibi Ether üzerinde de hakimiyet kurması ve madencileri sistemin dışına atabileceği endişesini söyleyebiliriz. Bu gelişme üzerine Ethereum geliştiricilerinden Piper Merriam, 30 Mart’ta Github’da ETH ASIC’lerini etkisiz hale getirmek için Ethereum protokolünde hard fork fikri önerisi sundu.

Ethereum Topluluğun yarısından fazlası hard fork fikrine ‘evet’ dedi

Aynı şekilde Ethereum’un bir başka geliştiricisi olan Vlad Zamfir de aynı soruyu Twitter üzerinde konuyla ilgili olarak yaptığı ankete katılanların yüzde 57’si, ASIC’lerin etkisiz kılınması için bir hard fork fikrine ‘evet’ dedi.

Bu arada Buterin’in Ethereum teknik belgesi, protokolün zaten madencilikte merkezileşmeye karşı iki yönlü bir dirence sahip olduğunu öne sürüyor.

*Hard Fork: Mecburi Çatallaşma… Varılan mutabakat ile yeni kuralların oluşturulup uygulanmaya başlanması ve yeni kurallara sahip kripto paranın eskisinden ayrışması, bu nedenle iki farklı kripto paranın ortaya çıkması.

Yorum Yap

Yorum Yap