1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Fransa Hükümeti Kripto Paralar İçin Vergi İndirimine Karar Verdi

Fransa Hükümeti Kripto Paralar İçin Vergi İndirimine Karar Verdi

Fransa Hükümeti Kripto Paralar İçin Vergi İndirimine Karar Verdi

featured

Fransız hükümeti, kripto para birimlerinden elde edilen kazançlar için vergi oranını değiştirdi. Bu  oran, %45 gibi yüksek bir oranadan %19’a indirildi.

Danıştay, 26 Nisan’da, kripto paranın yarattığı kazanımların “taşınır mallar” ın sermaye kazancı olarak görülmesi ve istisna olarak, halihazırda uygulanandan daha düşük bir vergi oranından faydalanmasına karar verdi. 

Daha önce, kripto paraların satışından elde edilen kazançlar (çoğunlukla) endüstriyel ve ticari karlar (BIC) ve bazı durumlarda ticari olmayan karlar (BNC) olarak etiketlenmiştir. Bu sınıflandırmalar, büyük vergi mükellefleri için % 45’e kadar yüksek vergi oranlarına yol açmıştır. Danıştayın kararından sonra gelen büyük vergi indirimi kripto para yatırımcılarını bi hayli sevindirmiştir.

Le Monde’a göre ‘taşınır mal’ tanımı otomobiller, uçaklar, mücevher, patent veya telif hakları gibi taşınabilecek eşyalardır .  kripto paralarda artık bu sınıflandırmaya tabi tutulacağı için    % 19’luk sabit bir orana tabi tutulmasına karar verildi.

Yorum Yap

Yorum Yap