1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. G20 Liderleri Kripto Paraların Küresel İstikrara Tehdit Olmadığını Düşünüyor

G20 Liderleri Kripto Paraların Küresel İstikrara Tehdit Olmadığını Düşünüyor

featured

G20 üye ülkelerini temsil eden merkez bankası yöneticileri ve maliye bakanları, uluslararası forumun Pazar günü Buenos Aires, Arjantin’de düzenlenen yıllık toplantısını düzenledi.

 

  • G20 bakanları, kripto para birimlerinin küresel finansal istikrar için bir tehdit olmadığını söylüyor.

 

  • Konferans raporu: Kriptoların altında yatan “teknolojik yenilikler” “önemli faydalara” sahiptir.

 

Bu yılki G20 konferanslarında tartışılan başlıca konulardan biri, kripto paraların dünya ekonomisi üzerindeki etkisiydi. G20 zirvesinde maliye bakanları ve merkez bankası yöneticileri, dijital para birimlerinin uluslararası finansal istikrar için bir tehdit olmadığını belirttiler. Dolayısıyla G20 liderleri, yeni finansal teknolojinin ele alınması gereken önemli bir sorun teşkil etmediğini düşünüyor.

 

Konferansın katılımcıları, kripto para birimlerinin “önemli faydalar” sunabileceğini belirttiler, ancak bir takım zorlukların da karşımıza çıkabileceğini eklediler. Özellikle, G20 bakanları temel olarak blokzincir teknolojisinin faydalarını belirtirken kripto paraların gerekliliğini tam olarak kabul etmiş değiller. G20 toplantısından bir rapor şunları belirtmektedir:

 

Kripto varlıkların altında yatanlar da dahil olmak üzere teknolojik yenilikler, finansal sisteme ve daha geniş ekonomiye önemli faydalar sağlayabilir.

 

G20’nin bakanları ve merkez bankası yöneticileri, FATF’a Ekim 2018’e kadar son tarih verdi ve bu sayede dijital para birimleriyle ilgili zorlukları nasıl ele alacaklarını belirlemesi gerekiyor. Ayrıca, G20 toplantılarından alınan rapor, merkezi olmayan “kripto varlıkları, ülke para birimlerinin temel özelliklerinden yoksun” olduğunu ileri sürmektedir. Bu, Kripto para birimlerinin G20 üye devletleri tarafından yasal olarak ihale edilemeyebileceği anlamına gelebilir, ancak bu, söz konusu kuruluşlar sırasında açıkça belirtilmedi.

 

Kaynak: cryptoglobe

Yorum Yap

Yorum Yap