1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Kripto yatırımlarında üst düzey güvenlik: Deri altında bitcoin cüzdanı

Kripto yatırımlarında üst düzey güvenlik: Deri altında bitcoin cüzdanı

Hollanda’lı IT güvenlik uzmanı ve kripto para ATM üreticisi GeneralBytes’ın sahibi Martijn Wismeijer kripto para yatırımlarını güvene almak için eşine az rastlanılır bir güvenlik yöntemi ile üst düzey güvenliğe bir level daha atlattırdı.

featured

Hollanda’lı IT güvenlik uzmanı ve kripto para ATM üreticisi GeneralBytes’ın sahibi Martijn Wismeijer kripto para yatırımlarını güvene almak için eşine az rastlanılır bir güvenlik yöntemi ile üst düzey güvenliğe bir level daha atlattırdı. Martijn Wismeijer, 2014 yılından bu yana her iki koluna, içinde bitcoin cüzdanlarının anahtarlarının şifreli olarak saklandığı yakın alan iletişim çipi yerleştirdi.

Wismeijer, kripto para yatırımlarının %80’ine yakınını bilgisayar korsanları tarafından borsalara yapılan saldırılara ve direk olarak hırsızlık gibi olaylardan dolayı kaybettiğini belirtiyor.

2010 yılında bu çipleri taktırmış olsaydım, şimdi zengin bir yatırımcıydım.

diyerek kayıplarını özetliyor.

Deri altına çip yerkleştirmeyi ve kripto yatırımlarının burada güvenle tutması merakının bir sebebidir. Wismeijler, özetle sonuç itibariyle başarılı bi temassız ödeme sistemi diye tanımlıyor fikrini.

Çip, 2 milimetreye 12 milimetre ebatlarında olan çip camdan üretilmiş ve 888 byte veri saklayabiliyor ve bu da 26 adet şifrelenmiş (private key) bitcoin adresini saklamak için yeterli bir alandır. Bununla beraber bağlantıyı kurması ve ödeme yapabilmesi için cep telefonundaki bir uygulama ile çipleri taratıp şifreleri çözen ve bu vasıtayla bitcoin alışverişini yapmaktadır. Çipleri kullanarak hemen hemen her gün alışveriş yaptığını belirtiyor. Wismeijler, başkalarının elimdeki çipleri tarayıp çalmaması için, cep telefonunda bulunan uygulama şifre çözme programısı ile çip arasında da bir güvenlik adımını doğrulamak gerektiğini ekliyor.

 

Çıkan haberlerden dolayı artan ilginin ve deri altında bitcoin sağlama çipinin popülerliğini, kendim gibi deri altı bitcoin cüzdanı taşıyan en az 50 kşi daha tanıtığını belirtiyor.

Kripto para cüzdanlarını deri altına yerleştirmek biraz abartılı bir güvenlik önlemi olabilir ancak hali hazırda çıkartılmış olan bitcoinlerin yüzde 23’ü geri döndürülemez şekilde kaybolmuş durumda ve bu durum sınırlı sayıda ki bir varlığı korumak için kişilerin akıl almaz yöntemlere başvurmasına neden oluyor.

Sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış olsa da, deri altına yerleştirilen yakın alan iletişim çiplerinin kanser riski taşıdığına dair araştırmalar da mevcut.

Kaynak: Webrazzi

Yorum Yap

Yorum Yap