1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. Volkan KORKMAZ (@vkorkmaz10 ) – Hacken Nedir? Ne iş yapar? Blockchain ile ilgisi nedir?

Volkan KORKMAZ (@vkorkmaz10 ) – Hacken Nedir? Ne iş yapar? Blockchain ile ilgisi nedir?

featured

Merhaba değerli takipçilerimiz,

Bugün sizlere Hacken (HKN) projesini, piyasada hemen hemen herkesin tanıdığı Volkan KORKMAZ ( @vkorkmaz10 )’ın anlatımıyla sunacağız. Kendisine uzun zamandır blockchain ve kripto sektörüne katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyoruz.

 

Hacken nedir? Ne işe yarar?

Hacken, dünyanın ilk merkezsiz “Beyaz Şapkalı Hacker” platformudur.

Beyaz Şapkalı Hackerlar bilişim suçu işleyen korsanların kullandıkları teknik, yöntem, araç ve yazılımları bilen bilgisayar dünyasının kötü adamları ile aynı bilgi ve beceriye sahip iyi niyetli güvenlik uzmanlarıdır.

Hacken, güvenlik açıklarını bulmak, genç yetenekleri keşfetmek ve siber güvenlik alanında yeni girişimlerin geliştirilmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi hizmeti içeren siber güvenlik hizmetleri alanında kurulmuş Ethereum tabanlı bir platform.

Hacken platformunun ana fikri, yazılımlardaki güvenlik açıklarını tespit edebilen ve uluslararası siber suçlara karşı yardımcı olabilecek bir Avrupa siber güvenlik merkezi oluşturabilmek.

 

Hacken nasıl çalışır?

1- HackenProof: Herkesin kodlarını, beyaz şapka bilgisayar korsanları tarafından değerlendirilmek ve güvenlik açıklarını bulmak üzere gönderebileceği bir bug ödül pazarı. Detaylı bilgi: https://hackenproof.com/

2- Cybersecurity Analytics Center: Araştırma yapan bir grup analistin yanı sıra siber güvenlik alanındaki ürünlerin izlenmesi ve denetlemesini sağlıyor. Araştırma alanları;

  • Blockchain güvenliği, güvenlik açıkları ve karşı tedbirler.
  • Siber güvenlik pazarındaki ürünlerin sınıflandırılması, araştırılması ve karşılaştırılması.
  • Kriptografi, güvenli iletişim ve veri koruma.
  • Büyük veri analizi ve siber güvenlikteki görselleştirme.

3- Hacken Accelerator: Siber güvenlik alanında yeni girişimleri destekleyecek bir program ile start-uplara yatırımcıları çekmeyi planlıyorlar.

4- Zero-Day Remuneration Platform: Bilinmeyen bir bilgisayar yazılımı açığının finansal olarak ödüllendirilmesini ve böylece yanlış ellere geçmesini engelleyen şeffaf bir fon sağlıyorlar.

5- Annual HackIT Conference: Küresel katılımcılar için, her yıl toplum odaklı, uluslararası bir siber güvenlik forumu düzenleyerek, katılımcılar için (ücretsiz) siber güvenlik konusunda yarışmalar düzenliyorlar. (Yetenek Avcılığı :) )

 

Peki Hacken Blockchain teknolojisini nasıl kullanıyor?

Müşteri güvenlik açığı bulma programına katılım sözleşmesini imzaladığında, Hacken ekibi, ürün verilerini, hizmet sözleşmesi şartlarını ve bir zaman damgasını içeren ilk bloğu oluşturur. Müşteriye özel olan bir sonraki blok, Hacken’ın güvenlik araştırması sırasında keşfettiği güvenlik açıkları hakkında bilgiler içerir. İstemci, algılanan güvenlik açıklarını çözer. HackenProof uzmanları, araştırmanın sonuçlarına dayanarak denetim yapar ve müşteri ile sonuçları tartışır, alınacak ilave önlemler hakkında tavsiyelerde bulunur. Denetim bulguları her iki taraf içinde kabul edilebilir ise, sorunlar hakkında bilgi içeren bir sonraki blok oluşturulur.

Son olarak, her olay için zaman damgası bulunan ve giderilen tüm güvenlik açıkları hakkında rapor içeren bir “HackenProof Vulnerabilities and Countermeasures Certificate” verilir.

Müşteriler daha sonra Blockchain paylaşım tercihlerini ayarlayarak sertifikayı kamuya, kendi müşterilerine, yatırımcılara veya belirledikleri kişilere yayınlayabilirler.

 

Hacken Ekibi

Hacken ekibi, siber güvenlik alanında ciddi referansları olan deneyimli ve yetenekli 8 kişiden oluşuyor. (Kişilerin kariyerlerini mutlaka kendiniz araştırın, önemli)

 

Hacken Danışmanları

Danışmanlar arasında tanıdığımız isimler var. Kendisini pek sevmesemde, siber güvenliğin marka isimlerinden olan John McAfee burada danışman olarak bulunması bence güzel bir gelişme. Alanında bilimsel makaleleri bulunan Akademisyen Dr. Moe‘de danışmanlar arasında.

 

Apple kurucu ortağı Steve Wozniak‘da, HackIT Cup 2017‘nin liderleri ve Hacken Ekosistemi liderleri ödül töreninde bulunmuş. Nihayetinde o da bir beyaz şapkalı hacker sayılabilir :)

Ek bilgi: Güvenlikten bu denli söz ettiğimiz bir proje içinde borsa güvenliğinden söz edilmeden geçilemezdi.

Şifre güvenliği hakkında yapılan en son araştırmalar, borsaların yaklaşık %80’inin güvenli olmadığını göstermiştir. Dev bütçelerin ayırıldığı siber güvenlik dünyanın geleceğine damga vuracak.

 

Hacken ortaklık ve çalışmaları HK.

Ek bilgi: SingularityNET’in hedeflerine ulaşmasında yardımcı olmak için Hacken, herkesin tanıdığı yapay zeka robotu Sophia’nın işletim kodunda ve SingularityNET merkeziyetsiz AI pazarının alfa versiyonunda bir hata olup olmadığını denetliyor.

Kaynak: https://blog.hacken.io/hacken-joins-singularitynet-to-enhance-ai-powered-cybersecurity-ff602897a0c6

Ve benim için önemli bir noktaya geldik. İki beğendiğim proje yan yana :) Çok fazla özel bilgi depolayan Nucleus Vision (nCash)‘ın güvenliği yüksek öncelikli olduğu için Hacken ile işbirliği yapmışlar. Ayrıca anti-phishing saldırılarıda engellenmiş.

Haberi okuyabilirsiniz; https://kriptouzman.com/nucleus-vision-ncash-hacken-ile-is-birligini-duyurdu/

Yapılan tüm ortaklık ve çalışmaları blog adreslerinden takip edebilirsiniz. https://blog.hacken.io/

 

Hacken ICO

İco’su 12 Ekim 2017’de yapıldı.

ICO fiyatı 1$ olan HKN an itibari ile 1.98$ fiyatında. Total Supply, Circ. Supply ve Market Cap’e bakmamın ardından projeyide detaylandırdığımda, orta veya uzun vadeli güzel bir yatırım olacağına karar verdim. Kucoin borsasından 0,00025568 sats fiyatla alıp çantaya attım. Yatırım Tavsiyesi Değildir.

 

Hacken Anlık  CoinMarketCap Verileri

Okuduğunuz için teşekkür eder, kendi araştırmalarınızı yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Geleceğin 2 büyük teknolojisi olan Blockchain ve Siber Güvenlik ile alakalı nasıl gelişmeler olduğunu herkesin görebilmesi için RT etmenizi de ayrıca rica ederim.

Kaynak: https://twitter.com/vkorkmaz10/status/980991244955463681

Yorum Yap

Yorum Yap