1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Hindistan Kripto Paralara Vergi Getiriyor!

Hindistan Kripto Paralara Vergi Getiriyor!

featured

Dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip Hindistan, kripto paralara olumsuz baktığını bildirdikten kısa bir süre sonra yatırımcıya umut verecek bir karara imza atıyor.

 

Bloomberg’de bildirildiği üzere, Hindistan, ülkedeki yasal belirsizliklerine rağmen, kripto para birimi ticaretinde %18’lik bir Mal ve Hizmet Vergisi’ni tahsil edebileceğini açıkladı. Teklif şu anda, Dolaylı Vergiler ve Gümrük Merkez Kurulu tarafından değerlendiriliyor. Kabul edilmesi durumunda Haziran’dan itibaren vergilendirme başlayacak.

 

Kripto paraların vergilendirmeye başlanması, kripto paraların regüle edilmesi ve güvenilirliği açısında umut verici olacaktır.

 

Belirtildiği gibi, kripto paralar, diğer yazılım sistemleri ile eşit olarak, “maddi olmayan mallar” altında sınıflandırılabilir; otorite, kripto paraların kriminal faaliyetler ve para aklama için kullanılmasıyla ilgili olarak ayrı kanunların getirileceğini de ekledi.

 

Gelişmekte olan kripto para piyasası yeterli bir şekilde vergilendirilmezse, ileride geri kazanımı zorlaştıracak olan büyük borçları da getirebilir. Bu sebeple, teklif derhal onaylanmayı gerektiriyor.

 

Kripto paraların yanı sıra, madencilik ve gelirlerinin de aynı şekilde vergilendirmeye tabii olacağı bildiriliyor.

 

Kripto para piyasasının yükselişi, kullanıcılar ve hükümetler için inkar edilemez derecede kazançlıdır, zira varlığın volatilitesi ve sektörün nabzı nedeniyle kısa vadede büyük parasal kazanımlara yol açabilir. Hindistan kripto para borsaları, 2018’de 30 milyon $ ciro bildirdi – vergilendirme ile hükümet için olası vergilendirme durumunda ülkenin kasasına yaklaşık 5.5 milyon $ gireceği anlamına geliyor.

 

Kaynak: ccn.com

Yorum Yap

Yorum Yap