1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. HSBC ve ING Bank Finansal işlemleri için Blokzincir Kullanacak

HSBC ve ING Bank Finansal işlemleri için Blokzincir Kullanacak

featured

Bankacılık devleri HSBC ve ING, blokzincir destekli finansal işlemler için gerekli altyapıyı sağladılar. HSBC’ye göre platform kullanım için hazır.

 

HSBC Holding, pazartesi günü yaptığı duyuruda, dünyada ilk kez finansman işlemlerini dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) veya daha yaygın adıyla blokzincir destekli gerçekleştirmek için hazır olduğunu duyurdu.

 

Bankalar, Blokzincirin kredi mektuplarındaki dolandırıcılık risklerini en aza indireceğini ve süreç boyunca adım sayısını azaltacağından işlemleri hızlandıracağını umuyor. Kredi mektupları (akreditif) uluslararası ticarette en popüler ödeme yöntemlerinden birisidir ve finansal bir kurum tarafından, ödeme yapılacak kuruma, belirtilen belgeleri ibraz etmesi karşılığında, yine belirtilen miktardaki ödemenin yapılması için düzenlenmiş bir belgedir. Aynı zamanda şartlı bir banka kredisidir. Bütün bu süreç, tüm taraflar için zaman alıcı ve 10 güne kadar sürebilir. Blokzincirin birkaç prosedürü otomatikleştirerek zaman ve para tasarrufu sağlaması bekleniyor.

 

HSBC’nin ticari bankacılık bölümünde yenilik ve büyüme lideri Vivek Ramachandran şunları söyledi:

 

Şu anda, alıcılar ve tedarikçiler, tipik olarak kağıt belgeleri fiziksel olarak aktararak, işlemleri desteklemek için bir akreditif kullanırlar. Getirilen bu yeniliğin işletmeler için anlamı, ticaret finansmanı işlemlerinin daha basit, daha hızlı, daha şeffaf ve daha güvenli hale getirilmesidir.

 

Ramachandran,blokzincir destekli teknolojinin ticari kullanıma hazır olduğunu da ekledi.

 

Banka, işlem için ING ile iş birliği yaptığını ve blokzincir geliştiricii R3’ün Corda blockchain’ini kullandığını tweetledi. İki banka, Arjantin’den Malezya’ya gönderilen soya fasulyesi ticaretinin finansmanı için bu teknolojiyi kullandı.

 

 

Geçtiğimiz yıl HSBC ve 21 diğer çok uluslu banka, blokzincir temelli bir uluslararası ödeme sistemi oluşturmak için R3 ile işbirliği yapmıştı.

 

Kaynak/ https://cryptovest.com/news/hsbc-ing-conduct-worlds-first-blockchain-powered-trade-finance-transaction/

Yorum Yap

Yorum Yap