1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. HTC ‘Exodus’ Blockchain Phone Hakkında Bildiğimiz Her Şey

HTC ‘Exodus’ Blockchain Phone Hakkında Bildiğimiz Her Şey

htc_exodus_screenshot.png__740x380_q85_crop_subsampling-2

15 Mayıs 2018’de, New York’taki Consensus 2018 blockchain zirvesinde, Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC’nin “Merkezi Olmayan Baş Memuru” Phil Chen, şirketin HTC Exodus‘u yaratma planını duyurdu, “dünyanın ilk blockchain tabanlı telefonu”. Bu yazıda, bu cihaz hakkında şu ana kadar bildiğimiz her şeyi özetlemekteyiz:

 

 Telefonun işletim sistemi Android (elbette bazı HTC özelleştirmeleri ile).

 Plan, Exodus‘un “Bitcoin, Lightning Networks, Ethereum, Dfinity ve daha fazlası gibi altta yatan protokolleri desteklemesini” amaçlıyor. Dün, CryptoGlobe tarafından ele alındığı gibi, geçen hafta Exodus ekibiyle tanışan Litecoin kurucusu Charlie Lee’ye göre, telefon aynı zamanda Nativecoin’i de destekleyecek; ayrıca, Lee projeye bir danışman olarak hareket edecek.

 

 Aslında, 10 Temmuz 2018’de The Verge ile yaptığı bir röportajda Chen, telefonun bu yılın sonuna doğru olmasını beklememiz gerektiğini söyledi. Fiyatla ilgili olarak, belirli bir sayı vermek istese de, rakip SIRIN Labs’ın “Finney” blockchain telefonunu 1000 $ ‘ın altında satması gerektiği söylendiğinde, Chen, yıl sonunda açıklanacak olan Exodus’un fiyatı hakkında ipuçları verdi. “karşılaştırılabilir” olurdu. Müsaitlik durumuna gelince, Exodus’un piyasaya sürüldükten sonra global erişilebilirliğe sahip olacağını ve “kesinlikle Çin’in her yerinde” kullanılabileceğini söyledi (Çin’in farklı kurallar var)

 

 Her telefon bir düğüm olacak (HTC, “Ethereum ve Bitcoin düğümlerini ikiye katlamak ve üç katına çıkarmak” istiyor) diyor.

 Cold Hardware Wallet özelliği sunacak.

 Yerleşik Dağıtılmış Uygulamalar (DApps) deposuna sahip olacak.

 Chen’e göre, telefon başlangıçta cihaz üzerindeki kripto madenciliğini sunmazken, HTC bu problemi daha verimli bir mobil madencilik yaklaşımı bulmak için inceliyor ve bununla ilgili daha ayrıntılı bilgileri içeren bir raporu yayınlamayı umuyor.

 

 Chen, bir blockchain telefon fikrini HTC yöneticilerine yönlendiren kişidir ve 2018’in başlarında, HTC’nin geliştiricileri telefon için yazılım üzerinde çalışmaya başlamıştı.

 DFINITY’de çalışan Dominic Williams, “güvenli özel anahtar yönetimini, Dapps’i kullanırken şeffaf gaz ödemelerini ve daha fazlasını kolaylaştırmak için telefonlarda donanım beklememiz gerektiğini” belirtti

Telefon için yaklaşan satış, ödeme seçenekleri olarak sadece bitcoin ve ether kabul edecektir.

Kaynak:cryptoglobe

Yorum Yap

Yorum Yap