1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Hyperledger Yöneticisi: Blockchain Teknolojisi Silikon Vadisi Devlerinin Gücünü Azaltacak

Hyperledger Yöneticisi: Blockchain Teknolojisi Silikon Vadisi Devlerinin Gücünü Azaltacak

featured

Hyperledger‘in yönetici müdürü Brian Behlendorf blockchain teknolojisinin Silikon Vadisinin büyük teknoloji şirketlerinin gücünü azaltacağını belirtti.

 

İsviçreli Handelszeitung gazetesine röportaj veren Behlendorf, yükselmekte olan teknoloji dalgasının ”Silikon Vadisi tarafından şekillendirilmeyeceğini” ifade etti. Silikon Vadisindeki çoğu şirketin dünyanın merkezi olmak istediğini ve konu blockchain olduğunda ise bunun zor olduğunu da belirtti ve şöyle dedi:

 

Google, Amazon veya Facebook gibi teknoloji devleri hiç kuşkusuz blockchain teknolojisini alıp bundan yeni iş modelleri üretmeye çalışacaklardır. Bence Blockchain’in özü – merkeziyetsiz bir teknoloji olduğundan – bu teknoloji devlerinin piyasadaki hakimiyetini azaltacaktır.

 

Behlendorf blockchain ile kripto para patlaması ve 1990’ların sonunda yaşanan dot-com balonu arasında bir paralellik sezdiğini de ekledi:

 

O zamanlar Silikon Vadisi kurucularının herhangi bir iş planına sermaye sağlayabileceği bir zamandı. Bugünün blockchain yatırım firmaları bile kesinlikle fazla ısınmaya başladılar. Bu durumun iyi tarafı ise birçok sermayenin yazılım geliştirmek için harcanıyor olması.

 

Behlendorf’a göre Hyperledger, ICO piyasasına veya kripto para piyasasına hiç ilgi duymuyor sadece blockchain teknolojisinin potansiyeli ile ilgileniyor. Kendisi tedarik zinciri konusunda denemeler yapan blockchain projelerinin ise yeterince ilgi almadığını vurguluyor.

 

Geçen ay Facebook, Coinbase kurul üyesi David Marcus öncülüğünde bir Blockchain araştırma komitesi kurmuştu ve Marcus takımın ”sıfırdan başlayarak Facebook için en çok fayda sağlayacak blockchain projelerini ve blockchain uygulamalarını keşfedeceğini” belirtmişti.

 

 

Kaynak: CoinTelegraph

Yorum Yap

Yorum Yap