1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. IMF Başkanı Lagarde’den kripto paralarla ilgili olumlu açıklama

IMF Başkanı Lagarde’den kripto paralarla ilgili olumlu açıklama

Kripto paralar ile ilgili bir blog yazısında IMF Başkanı Lagarde, Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili olumlu konuştu. Lagarde’ın yaklaşık bir ay önceki ”Kripto paraların karanlık yüzüne karşı dikkatli olmak gerekir.”

imf_bitcoin-olumlu

Kripto paralar ile ilgili bir blog yazısında IMF Başkanı Lagarde, Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili olumlu konuştu. Lagarde’ın yaklaşık bir ay önceki ”Kripto paraların karanlık yüzüne karşı dikkatli olmak gerekir.” açıklamasına atıfta bulunan bazı otoriteler, bunun olumlu ve ilginç bir fikir değişikliği olduğunda görüşe vardı.

Kripto paralara körü körüne yaklaşılmaması akıllıca yaklaşılması gerektiği konusuna vurgu yapan başkan bu sayede ne bu paralardan bilinmeden nefret edileceği ne de bilmeden inanılmanın önüne geçeceğini belirtti.

Kriptolu varlıklar, hızlı ve ucuz finansal işlemlere olanak sağlarken, nakit paranın bir miktarını sunmaktadır.

Bununla birlikte, kripto varlıkların teşvik ettiği merkeziyetsiz uygulamaların, mali alanın çeşitlendirilmesine, merkezi ve merkezi olmayan hizmet sağlayıcılar arasında daha iyi bir dengeye ve tehditlere karşı daha etkin ve potansiyel olarak daha sağlam olan bir finansal ekosisteme yol açacağına dair ümit var.

Dahası, bankalar ve diğer finansal kurumlar, hükümet tarafından çıkarılan para birimlerinden kripto varlıklarına doğru geniş çaplı bir vardiya olması halinde, iş modellerine karşı zorluklarla karşılaşacaklardır. Düzenleyiciler, daha yaygın ve merkezi olmayan bir finansal sistemin istikrarını sağlamak için daha zor bulabilirler. Merkez bankaları bir kriz durumunda son çare borç veren olarak daha fazla sorun yaşayabilir.

 

Geçtiğimiz Şubat ayının sonunda olan Dünya Ekonomi Forumu’nda kripto paraların bu kadar popülarite kazanmasının tamamen yüksek kar elde etme hissayatı olduğunu belirten Lagarde, o dönem için kripto paraların yasal zeminde düzenlenmesinin bir zaruriyet olduğunu da ifade etmişti.

Piyasalara bu şekilde yaklaşımın yeni sektörde herkesin işine çok yarayacağını belirten Lagarde, bu sayede daha verimli ve sorunsuz bir piyasa deneyimi yaşayacaklarını da belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yap