1. Ana Sayfa
  2. Son Dakika
  3. İngiliz “Akıllı Enerji” Şirketi Verv, Blockchain üzerinden ilk enerji gönderme denemesini başarıyla tamamladı.

İngiliz “Akıllı Enerji” Şirketi Verv, Blockchain üzerinden ilk enerji gönderme denemesini başarıyla tamamladı.

featured

İngiliz “Akıllı Enerji” Şirketi Verv (https://verv.energy) İngiltere’de uygulanmakta olan pilot projesi çerçevesinde blockchain üzerinden satış yoluyla kişiden kişiye elektrik aktarımını gerçekleştirdi.

Londra sakinlerinin, solar paneller gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile ürettikleri elektriğin, kurulacak yerel ağlar çerçevesinde aracısız kişiden kişiye (P2P) satımını düzenleyecek bir proje çerçevesinde Verv, üretmiş olduğu “akıllı saatler” ile, yerel bir ağ içerisindeki bataryalar ve kullanım profillerine göre ihtiyaç ve arz fazlasını tespit ederek, fazla enerjinin otomatik olarak kişiler arasında alım satımını ve mahsuplaşmalarını sağlıyor.

Yapılan ilk denemede, Ethereum platformu üzerinden 1kw elektriğini satımı başarıyla gerçekleşti.

“Enerji arzında özgürlük,” sloganı ile yola çıkan Power Ledger, BCPG ve VERV gibi şirketler, blockchain yoluyla kişilerin merkeziyetçi yapılardan bağımsız şekilde enerji piyasaları arasından kendileri için en uygun ve en ucuz kaynaklara ulaşabilmelerini amaçlıyor. Blockchain teknolojisinin bu bağlamda enerji sektöründe ezberleri bozabilecek yeniliklere gebe olduğu ortada.

Kaynak:

First Ever Blockchain Energy Trade Completed in the UK

https://verv.energy/news/weve-just-executed-the-uks-first-energy-trade-on-the-blockchain-as-we-look-to-power-a-london-social-housing-community-with-sunshine/

Yorum Yap

Yorum Yap