İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. İran Milli Kripto Para İçin Kolları Sıvadı

İran Milli Kripto Para İçin Kolları Sıvadı

featured
İran geçtiğimiz günlerde, ABD tarafından uygulanan yaptırımlardan kaçınmak için kendi devlet kripto para birimini yayınlamak için hazırlıklara başladığını doğruladı.

 

Yerel haber medyası ISNA’nın bildirdiğine göre, Bilim ve Teknoloji Müdürlüğü’nün yönetim ve yatırım sorumlusu Alireza Daliri, programlarında işlevsel bir sanal paranın gelişimi ile ilgili planlarının zaten var olduğunu söyledi.

 

Daliri konuyu şöyle açıklıyor:

 

Ülkede yerli bir dijital para birimi kullanmak için gerekçeleri hazırlamaya çalışıyoruz. Bu para dünyadaki herhangi bir yere para transferini kolaylaştıracaktır. Ayrıca, yaptırımlar konusunda bize yardımcı olabilir.

 

Devlet kripto para birimi ile ilgili teknik özellikler hala bir gizem olmakla birlikte, yapılacak düzenlemeler ve bankacılık sistemindeki güncellemeler ile birlikte bu süreç üç ayı bulabilir.

 

Yerel makamlar daha önce Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri üzerindeki karşıt tutumlarını dile getirmişler ve nisan ayında bankaların kendileriyle herhangi bir operasyon yürütmesini yasaklamışlardı.

 

Venezüella’nın devlet destekli tokeni Petro’ya benzer şekilde, İran’ın aynı şekilde, ABD dolarının ve yaptırımların etkisinden kurtulmak için blockchain tabanlı bir kripto para fikri olduğu görülüyor.

 

Öte yandan, İran’ın kendi kripto parasını oluşturma tartışmaları ABD’yi yaptırımları hafifletmeye zorlaması sebebiyle İran’ın bunu kasıtlı olarak servis ettiğini de düşünebiliriz.

 

Kaynak: coindoo

Yorum Yap

Yorum Yap