1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. İran ve Rusya Uluslararası Ticaretlerinde Kripto Para Kullanmak İçin Görüşüyor

İran ve Rusya Uluslararası Ticaretlerinde Kripto Para Kullanmak İçin Görüşüyor

İran, kripto paraları ticaret işlemlerinde kullanmayı, doların etkisinden kurtulmak için ümit verici bir yol olarak görüyor, İran Meclisi'nin ekonomik işleri komisyonu başkanı Muhammed Rıza Purebrakhimi, Rusya Federasyonu Ekonomik Komitesi Başkanı Dmitry Mezentsev ile yaptığı görüşmede şunları söyledi:

featured

İran, kripto paraları ticaret işlemlerinde kullanmayı, doların etkisinden kurtulmak için ümit verici bir yol olarak görüyor, İran Meclisi’nin ekonomik işleri komisyonu başkanı Muhammed Rıza Purebrakhimi, Rusya Federasyonu Ekonomik Komitesi Başkanı Dmitry Mezentsev ile yaptığı görüşmede şunları söyledi:

 

Geçtiğimiz yıl kripto para birimini kullanma konusunda önemli sorunlar ortaya çıkmıştı. Ancak kripto paralar, dolar kullanımını ve SWIFT sisteminin zorluklarını atlamak için en iyi yollarından biri ve İran Merkez Bankası’na kripto paralar ile ilgili çalışmalarını başlatması emri verildi.

 

Purebrakhimi, daha önceki açıklamalarında kripto paraların öneminden bahsederek şunları söylemişti:

 

Bu düşünceyi hayata geçirirsek ve teşvik edersek, kripto para birimini mal alışverişinde kullanan ilk ülkelerden biri olabiliriz

 

İki ülke konuyu, 5 Temmuz’da Tahran’da düzenlenecek olan mali ve bankalararası iş birliği konulu toplantıda tartışacaklar.

 

Rusya, bu ayın başlarında kendi yurtdışı ödemelerini blokzincire aktarma konusunu ele almıştı. Öte yandan İran’ın BT Bakanı, bir kripto para birimi yayınlama planlarının güçlü bir şekilde olduğunu ve bunu Venezüella tarzından halk ile iç içe yapmak istediklerini söylemişti.

 

Bu iki ülke arasındaki doğrudan ticaretin kripto yoluyla tartışılması henüz yeni bir gelişme. Yılın başında, Rusya ve Türkiye, kripto ile ödenen ilk nakliye anlaşmalarını tamamlamıştı.

 

ADB ve İran arasında yaşanan ambargo krizleri de göz önünde bulundurulduğunda, Doların etkisinden kurtulmak isteyen İran ve ABD ile farklı kutuplarda bulunan Rusya’nın böyle bir ödeme sistemine geçmesi pek de hayal gözükmüyor.

 

Kaynak: trustnodes.com

Yorum Yap

Yorum Yap