1. Ana Sayfa
  2. Borsalar
  3. Japonya’daki Tüm Kripto Para Borsalarına Beş Yeni Kriter

Japonya’daki Tüm Kripto Para Borsalarına Beş Yeni Kriter

featured

Japon mali düzenleyiciler kurulu, ülkede faaliyet gösteren tüm kripto para borsaları için beş yeni kriter getirdi. Bu kurallar, ilk defa kayıt için başvuruda bulunan yeni borsaların yanı sıra mevcut borsalara da uygulanacak. Onay öncesi tüm borsalarda yerinde denetimler yapılacak.

Nikkei’nin Pazar günü bildirdiğine göre, Japon Finansal Hizmetler Dairesi (FSA) kripto para birimi alışverişi kaydı için yeni kurallar belirledi. Haber ajansının eklediği açıklamada, ajansın “müşterilere yönelik varlıkları korumak” ve Coincheck skandalı gibi başka bir olayın önüne geçilmesi” hedefleniyor.

Japonya’nın en büyük kripto borsalarından biri olan Coincheck, Ocak ayında saldırıya uğramış ve 538 milyon dolar değerinde Nem çalınmıştı

Bir FSA yetkilisi Nikkei’ye, belgelere ek olarak, kayıt işleminin artık borsaların nasıl çalıştığını belirlemek için ön ziyaretleri içereceğini açıkladı. Yayınlanan detaylar:

Hükümete kayıt olan kripto para borsalarının artık beş geniş kriteri karşılaması gerekiyor.

Belirlenen Beş Kriter Şu Şekilde

İlk kriter sistem yönetimi ile ilgilidir. Ajans, “internet bağlantılı bilgisayarlarda para biriktirmeyecek ve döviz transferleri için birden fazla parola belirlenecektir” açıklamasını yayınlayacak.

Kara para aklama önleyici tedbirler ikinci kriteri oluşturmaktadır. Borsalar, “kara para aklamayı önlemek için, büyük transferler için müşteri kimliğini doğrulamak, onaylamak gibi yükümlülükleri kabul edicek”.

Müşteri varlıklarının yönetimi üçüncü sıradadır. FSA, “değişim varlıklarından ayrı olarak dikkatli bir şekilde yönetilmesini” istemektedir. Haber çıkışına göre, değişim işletmecileri, müşteri hesap bakiyelerini, sapma işaretleri için günde birkaç kez kontrol etmelidir ”

Borsalarda listelenen kripto para birimlerin de yeni kısıtlamalar getirilecek. “Yüksek düzeyde anonimlik sağlayan ve kara para aklama için kullanılan kripto paralara kısıtlamalar getirilicek.

Son olarak, borsaların iç prosedürleri güçlendirilmelidir. Sistem geliştirme ekibi, çalışanların sistemi kendi kazançları için manipüle etmelerini engellemek için alınması gereken kurallar ”

Belirlenen beş kriterer piyasaya yeni giren borsaların yanı sıra mevcut borsalara da uygulanacak. Bu beş kurallara uymayanların kapatılması için gerekli adımlar atılır.

Şu anda Japonya’da faaliyet gösteren 16 devlet onaylı kripto para borsası var. Ayrıca , gözden geçirilmiş Fon Uzlaştırma Yasası kapsamında faaliyet göstermelerine izin verilen yedi borsa daha vardır ; başvuruları ajans tarafından incelenmektedir.

Nikkei’ye göre, FSA yaz aylarında borsalar için yeni kayıt başvurularını kabul etmeye başlayacak. Ajans geçtiğimiz günlerde kayıt başvurusunda bulunmak isteyen yaklaşık 100 şirketin olduğunu açıkladı.

FSA önce devlet onayı isteyen işletmeciler tarafından sunulan belgeleri gözden geçirecektir. Daha sonra, sistem taramalarını incelemek ve çalışan sayısını doğrulamak için başlangıç ​​taramasından geçenlere müfettişler gönderip gerekli incelemeleri yaptıktan sonra onay verecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap